spot_img
28.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiAVM sahiplerine tek taraflı kira sözleşmesi feshi yolu açılıyor

AVM sahiplerine tek taraflı kira sözleşmesi feshi yolu açılıyor

Rusya hükümeti, ülkedeki Alışveriş Merkezi (AVM) işletmecilerinin yaptırımlara katılarak pazardaki faaliyetlerini askıya alan dost olmayan ülkelere bağlı perakendecilerle kira sözleşmelerini tek taraflı feshetme yetkisi verecek.

Planlanan yeni önlemle ilgili açıklama yapan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, yaptırımlar altındaki Rus ekonomisinde istikrarın sağlanması ve perakende sektörünün toparlanması amacıyla AVM sahiplerine Rusya’ya dost olmayan devletlerle ilişkili olan perakendecilerin kira sözleşmelerini daha önce belirlenen süreden önce tek taraflı feshetme hakkı tanıyacaklarını bildirdi.

AVM’lerde kiracı olarak faaliyet gösteren mağazaların kira tutarlarının mağazanın gelirine göre aylık olarak hesaplandığını belirten Mishustin, Rusya’daki işini askıya alarak mağazasını kapatan kiracının AVM’ye hiçbir katkı sağlamadığını vurgulayarak, kira gelirlerinden olan AVM’lerin bu şekilde yeni müşteri bularak kira gelirlerini garantiye alabileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakan, “Daha önce mal sahibi ile kiracı arasındaki anlaşma metninde, genellikle kira miktarının mağazanın aylık gelirine bağlı olacağını belirten bir madde yer alıyordu. Şimdi ise bu durum tatsız durumlara yol açıyor. Siyasi nedenlerle çalışmayı durduran bazı yabancı şirketler, mağazalarını boşaltmak için acele etmiyor. Tabelaları halen asılı olmasına rağmen pazara geri dönmeyi düşünmüyor. Bu yüzden gelir olmadığı için AVM sahipleri için büyük zarara yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Mishustin, çok yakın zamanda yeni yasanın onaylanacağına işaret ederken, kural olarak bu değişikliğin öncelikle büyük kira zararlarına yol açan oldukça büyük perakende alanına sahip kiracılar için uygulanmaya başlayacağını da sözlerine ekledi. 

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img