spot_img
19.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemYunan gaz şirketleri doğalgazı ruble ile ödemeye başladı

Yunan gaz şirketleri doğalgazı ruble ile ödemeye başladı

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti, doğalgaz sektöründeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Rusya’dan doğalgaz ithal eden tüm Yunan şirketlerinin Gazprom’a ruble olarak ödeme yapmaya başladığını yazdı.

DEPA Commerce, Mytilineos, Prometheus Gas gibi üç dev Yunan doğalgaz dağıtım şirketinin Rus ulusal gaz şirketi Gazprom ile rubleyle ödeme koşulları konusunda anlaştığı gerçeğinin bir gün önce ortaya çıktığını aktaran ajans, kaynaklardan alınan bilgiye göre Yunan şirketlerin Gazprombank üzerinden ruble hesabı açtığını, ödemeleri rubleye çevirme ve bir hesaptan diğerine aktarmanın iki iş günü sürdüğünü açıkladı.

Gazprom, 23 Mayıs’ta Yunanistan’a gaz arzı konusunda Yunan gaz dağıtım şirketi DEPA ile anlaştığını duyurmuş, anlaşma çerçevesinde DEPA’nın Rusya’dan yıllık 2 milyar metreküp almaya devam edeceğini paylaşmıştı.

Kremlin, Rus tarafının Yunanistan’ın doğalgaz ihtiyacının yüzde 40’ından fazlasını karşıladığını söylerken, yeni ödeme sistemini reddetmenin Yunanistan için mantıksız olduğunun altını çizmişti.

Uluslararası haber ajansı Bloomberg, 20’den fazla Avrupalı ​​şirketin doğalgaz sevkiyatları için Gazprom’a bağlı banka olan Gazprombank’ta ruble hesabı açtırdığını bildirmiş, Rusya’nın Avrupa’ya gaz ihracatından elde edeceği gelirlerin bu yıl 100 milyar dolarla rekora ulaşabileceğini bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img