spot_img
28.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da yeni konut fiyat ortalamaları düşmeye başladı

Rusya’da yeni konut fiyat ortalamaları düşmeye başladı

Rusya’nın en büyük gayrimenkul hizmeti CIAN, mayıs ayında Rusya’nın en büyük 16 şehrinde yeni konut fiyat ortalamalarının bir önceki aya göre yüzde 0,1 düşerek 135 bin 500 rubleye gerilediğini açıkladı.

Mayıs ayında yeni konut piyasalarında daire fiyatlarının ortalamasında yaşanan düşüşü, inşaat şirketlerinin faaliyetlerinde kademeli olarak kaydedilen toparlanmaya bağlayan CIAN, öte yandan Rusların yeni konut taleplerinde düşüş yaşandığını ve sonucunda fiyatların az da olsa düştüğünü belirtti.

Rusya’nın bir diğer emlak şirketi Etazhi ise bir bütün olarak Rusya’da yeni konut fiyat ortalamalarının son bir ayda yüzde 0,7 düşerek 100 bin 700 rubleye gerilediğini belirtirken, ülkenin en popüler ücretsiz ilan servisi Avito’nun emlak departmanı, bu açıklamaların aksine yeni konut fiyatlarının nisan ortasında yüzde 3 artarak ortalama 134 bin 200 rubleye yükseldiğini aktardı.

Kommersant gazetesi, CIAN verilerine dayandırdığı haberinde, 16 büyük şehir arasında yeni konut piyasalarında fiyat ortalamasının yüzde 7,5 düşüşle 88 bin 600 rubleye gerilediği Chelyabinsk’in lider olduğunu yazarken, Volgograd’da konut fiyatlarının yüzde 3 düşüşle 86 bin rubleye gerilediği ifade edildi.

Öte yandan aynı dönemde Ufa’da yeni biten dairelerin satış fiyatı ortalamaları yüzde 4 artarak metrekare başına 118 bin 200 rubleye yükselirken, aynı eğilimin son bir ayda ortalamaların yüzde 2,8 artışla 170 bin rubleye ulaştığı Kazan’da da izlendiği belirtiliyor.

CIAN’a göre, nisan ayında başkent Moskova’da yeni konutlarda bir metrekare ortalama satış fiyatı, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 26,3 artışla 322 bin 100 rubleye çıkarken, St. Petersburg’da yeni konut piyasasında daire fiyatı ortalamaları bir ay öncesine göre yüzde 0,3 düşüş yaşamasına rağmen Nisan 2021 dönemine kıyasla yüzde 38,1 artışla metrekare başına 235 bin 800 rubleye yükseldi.

Şirket uzmanları, Rusya’nın en büyük şehirlerinde yeni konut arzının son bir ayda en az yüzde 8 artış gösterdiğini doğrularken, öte yandan yeni konut taleplerinin başkent Moskova’da iki kat düştüğünü, talep düşüşünün St. Petersburg’da ise yüzde 12 olduğunu ekledi.

Avito Emlak Departmanı Başkanı Dmitry Alekseev, nisan ayında vatandaşların yeni konut taleplerinde bir önceki aya göre yüzde 33’lük düşüş gözlemlendiğini belirtirken, bu değerin geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 48 geride olduğunu aktardı.

Yüksek konut kredisi faizlerinin konut taleplerinde belirleyici rol oynadığını ifade den uzman, “Piyasalardaki durumun istikrarsızlığı ve daha anlaşılabilir faiz oranları beklentisi, kağıt üzerinde yeni konut taleplerini artırabilir. Ancak insanlar mevcut ekonomik durumla birlikte belirsizlik hissediyor ve edinilen gayrimenkulün gelecekte ne kadar kazanç getirebileceğinden şüphe ediyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Federal Tapu, Kadastro ve Haritacılık Servisi (Rosreestr), ülkenin başkenti Moskova’da Nisan 2022 dönemi ikinci el konut satış işlem sayısının mart ayına göre yüzde 37,5 düştüğünü bildirmişti.

Rusya’da faaliyet gösteren gayrimenkul analitik şirketi Dataflat araştırmaları, nisan ayında Moskova ve Moskova Bölgesi’ndeki yeni konutlara olan tüketici taleplerinde yaklaşık iki kat düşüş gözlemlendiğini ortaya çıkardı.

Uzmanların verilerine göre, Moskova ve bölgesinde son bir ayda sadece 9 bin 500 yeni konut alım işlemi gerçekleştirilirken, bu rakamların geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 48 daha düşük olduğu, mart ayına göre ise yüzde 46 daha az olduğu açıklandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img