spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusya'da CoviVac ve EpiVacCorona aşılarının üretimi askıya alındı

Rusya’da CoviVac ve EpiVacCorona aşılarının üretimi askıya alındı

Rusya’da COVID-19 enfeksiyonuna karşı üretilen Sputnik V aşısıyla birlikte üretilerek tescil edilen CoviVac ve EpiVacCorona coronavirüs aşılarının üretimi, bölgelerden talep olmaması nedeniyle askıya alındı.

Başkent Moskova’da düzenlenen uluslararası sağlık kongresi Orgzdrav-2022’nde konuşan Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Müdür Yardımcısı Aleksandr Gorelov, Sputnik V ve Sputnik Light aşıları dışında bölgelerden diğer aşılar için resmi talep gelmediğini belirterek, CoviVac ve EpiVacCorona aşı üretiminin durdurulduğunu söyledi.

“Gelecekte üretimleri tekrar başlar mı bilemiyorum” diyen Gorelov, bununla birlikte Rusya’da yeniden aşılanma ile ilgili sorun yaşandığını, rakamların çok düşük olduğunu söyledi.

Rospotrebnadzor, daha önce yaptığı açıklamasında, Rusya’daki COVID-19 vakalarında önemli bir artış beklenmemesi gerektiğini ve virüsün varlığını hatırlatmak amacıyla belirli sürelerde “hatırlatma aşısı” olunmasının yeterli olacağını söylemişti.

Bununla birlikte yakın zamanda Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’nin sadece Sputnik V ile aşılanan turistlerin aşı sertifikasını kabul ederek PCR testi istemediğini belirterek, diğer Rus aşılarını kabul etmediğini duyurmuştu.

EpiVacCorona ve CoviVac gibi diğer Rus aşıları ile aşı olanların Türkiye’ye girişlerinde PCR testi veya antijen testi sunması gerektiğini belirten ATOR yetkilileri konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Büyük tur operatörlerinden alınan bilgiye göre, 14 Eylül’den bu yana Türkiye’nin sadece Sputnik V aşı sertifikasına sahip turistlerden ek olarak PCR testi istemediği, bununla birlikte Sputnik V aşısının ikinci dozundan sonra en az 14 gün geçmesi gerektiği vurgulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img