spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiEkonomik Kalkınma Bakanlığı, rubledeki büyümenin zirveye ulaştığını bildirdi

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, rubledeki büyümenin zirveye ulaştığını bildirdi

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da ihracatçılar için getirilen döviz kazançlarının yüzde 80’inin rubleye çevrilmesi zorunluluğu sonrası sürekli yükselen rublenin dolar ve Euro karşısındaki değer kazancının artık zirveye ulaştığı vurgulandı.

An itibariyle değeri zirveye ulaşan Rus rublesinin güçlenmesi için herhangi bir önkoşul bulunmadığının altını çizen bakanlık, ithalat ve sermaye akımlarının artık yeni koşullara uyum sağlayacağını belirtirken, bir gün önce Maliye Bakanlığı, Rus ihracatçılarının döviz kazançlarındaki mecburi satış oranını yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürdüğünü hatırlattı.

 Faizlerde indirim bekleniyor

Bakanlık, aynı zamanda Rusya Merkez Bankası tarafından 10 Haziran’da düzenlenecek toplantıda faiz oranlarında indirim yapılabileceği tahmininde bulunurken, faizler üzerinden yapılacak daha fazla indirimin rublenin değerinin sabitlenmesi, ithalat ödemeleri ve sermaye akımları süreçlerinde önemli bir rol oynaması gerektiğini kaydediyor.

Rusya Maliye Bakanlığı, 23 Mayıs’ta rublenin istikrara kavuştuğu ve döviz piyasasında yeterli likiditenin tekrar sağlandığını duyurmuş, bu nedenle Rus ihracatçılarının döviz kazançlarındaki mecburi satış oranının yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürüldüğünü açıklamıştı.

Batılı ülkelerin Rusya Merkez Bankasının rezervlerinin yarısını dondurması sebebiyle Maliye Bakanlığı 28 Şubat’ta, Rus ihracatçılarına dış ticaretteki döviz kazançlarının yüzde 80’ini satma zorunluluğu getirmişti.

Ukrayna’da başlatılan askeri operasyon öncesi 23 Şubat’ta 81 bandından işlem gören dolar/ruble paritesi, 9 Mart’ta 120’ye kadar çıkarken, bu seviyeden yüzde 50’dan fazla gerileyerek bir gün önce ilk defa 57 ruble seviyesine düşmüştü.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Sputnik Capital Management CEO’su Aleksandr Losev, Rusya Merkez Bankası’nın haziran ayında düzenleyeceği olağan yönetim kurulu toplantısında politika faizini yüzde 12’ye düşüreceğini söyledi.

Merkez Bankası’nın yakın zamanda açıkladığı raporunda enflasyon hızındaki yavaşlamaya dikkat çektiğini belirten Losev, iç borcun ödenmesinde önem arz eden federal kredi tahvilleri getirilerinde düşüş yaşandığını da bildirdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img