spot_img
19.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRus turistler, ülkenin 9 farklı bölgesinden Antalya'ya uçabiliyor

Rus turistler, ülkenin 9 farklı bölgesinden Antalya’ya uçabiliyor

Turizm sektörü haberleriyle tanınan turizm portalı Turprom, şu an Rusya’nın dokuz farklı bölgesinden Antalya ve Türkiye’deki diğer tatil yerlerine uçuşların yeniden başlatıldığını vurguladığı haberinde, uçuş sayısında gözlemlenen artışın Türk havayolu şirketleri sayesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın haftalık uçuş kotalarını artırma kararı sonrası Türk Hava Yolları (THY) ile birlikte diğer Türk şirketlerin sefer sayılarını artırmaya başladığını bildiren Turprom, THY’nin yeni karar sonrası Rusya-Türkiye güzergahında en fazla uçuşa sahip olan lider havayolu taşıyıcısı olduğunun altını çizdi.

Bununla birlikte Anex Tour’un ortaklığındaki charter seferleriyle Rus AZUR Air’in kota artırımı sonrası sefer sayılarını artırmaya başladığını kaydeden portal, bu sayede farklı Rus bölgelerinden uçuşlarda hareketlilik sağlandığını iletirken, an itibariyle Rusya’nın 9 farklı bölgesinden Türkiye’ye uçulabileceğini yazdı.

THY’nin kota kararı sonrası ilk olarak başkent Moskova ve St. Petersburg kalkışlı uçuşlarını artırdığı belirlenirken, bununla birlikte Omsk, Kazan, Perm, Surgut, Chelyabinsk, Kaliningrad ve Tümen gibi diğer Rus şehirlerinden de ek seferlere başlayacağı bildirildi.

Turprom, Türk Hava Yolları’nın ayrıca diğer tatil yerlerine de rotalar sunacağının altını çizdiği haberinde, bunlar arasında Bodrum ve Dalaman’ın bulunduğunu, THY’nin bu tatil yörelerine Moskova ve St. Petersburg’la birlikte Kazan’dan da uçmayı planladığını aktardı.

Rusya’nın dev tur operatörlerinden Anec Tour ise Antalya’ya ek charter seferlerini duyururken, yaz başı itibariyle Ufa ve Ekaterinburg kalkışlı ek sefer de planlıyor.

Moskova’dan Türk tatil beldelerine giden uçuş sayısının İzmir’e giden Türk havayolu şirketi Pegasus Airlines ile de destekleneceği açıklanırken, Pegasus’un bu güzergahtaki seferleri için biletlerini yaz aylarında piyasaya sürmeyi planladığı eklendi.

Bir diğer havayolu şirketi Red Wings ise Rusların İstanbul’a seyahat fırsatını bölgelere geri getireceğini duyururken, 12 Haziran’dan itibaren Ufa’dan direkt uçuşlara başlayacak.

Rusya’nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot, 6 Mayıs 2022 itibariyle Antalya ve İstanbul seferlerine başlamıştı.

Aeroflot, leasing yoluyla şirkete uçak kiralayan kiralama şirketlerinden satın aldığı ve Türk havalimanlarında yakıt ikmali yapmadan uçabilen uzun mesafeli Airbus  A330-300 uçaklarını kullanarak olası yaptırım risklerini ve yabancı havalimanlarında alıkoyma tehditlerini en aza indirdiğini açıklamıştı.

Yakın zamanda Rusya’da faaliyet gösteren en büyük tur operatörlerinden Anex Tour, Türkiye’ye uçuş programını genişlettiğini bildirirken, Moskova’dan direkt uçuşlarla İzmir’e paket tur satışına başladığını aktarmıştı.

Şirketin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Anex Tour’un uçuş programının coğrafyasını genişlettiği vurgulanırken, Türkiye’deki tatil köyleri için daha fazla paket tur teklifleri sunulacağı, Pegasus ortaklığıyla Moskova’dan İzmir’e haftada üç kez direkt uçuş gerçekleştirileceği açıklandı.

Ege Bölgesi tatil beldeleri için sunulacak yeni paket tur programlarının 1 Haziran’da başlayıp ekim ayı sonuna kadar devam edeceği belirtilirken, açıklamada, “Anex Tour, Domodedovo Havalimanı’nda düzenlenecek Pegasus seferlerindeki tüm uçuşlarda, paket tur kapsamındaki uçak biletlerini anında onaylamanıza olanak tanıyan garantili koltuk imkanı sağlamaktadır. Bu uçuşlar sayesinde İzmir ile birlikte Çeşme, Gümüldür, Kuşadası ve Didim’de bulunan tatil beldelerine transfer süreleri önemli ölçüde azaltılacaktır” ifadelerine yer verildi.

St. Petersburg’un uluslararası havalimanı Pulkovo, Pegasus Hava Yolları’nın St. Petersburg- İstanbul seferlerine 12 Nisan itibariyle başladığını ilan etmişti.

Pegasus’un sahip olduğu Airbus A320 ve Boeing 737-800 uçakları ile düzenlenecek seferlerin Pulkovo’dan saat 14:55’te hareket edeceği ve 18:50’de İstanbul’a varacağı aktarılırken, İstanbul’dan St.Petersburg’a dönüş uçağının ise sabah saat 09:55 olarak planlandığı, saat 13:55’te ise St. Petersburg’da olmasının beklendiği iletildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Pegasus Hava Yolları’nın Moskova- İstanbul ve Moskova-Antalya seferlerini de sırasıyla 11 Nisan ve 12 Nisan itibariyle başlatacağını bildirirken, seferlerin günlük gerçekleşeceğini vurgulamıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img