spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, Polonya'nın Rusya’ya karşı tutumunu “delilik” olarak nitelendirdi

Kremlin, Polonya’nın Rusya’ya karşı tutumunu “delilik” olarak nitelendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus gazının tedarikine ilişkin anlaşmayı planlanandan önce tek taraflı fesh etmeye karar veren Polonyalı yetkililerin şu anda deliliğin eşiğinde olduğunu vurgularken, Polonya’nın Rusya’ya karşı en çılgın tutuma sahip olan ülke olduğunu söyledi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Polonya’nın kararı sonrası Yamal-Avrupa doğalgaz boru hattı üzerindeki yapılan gaz tedariklerinin nasıl gelişeceğine dair bir tahminde bulunmanın zor olacağını aktarırken, “”Bundan sonra ne olacağı ile ilgili şimdi kimsenin tahmin yürütmesi pek olası değil. Polonyalı yetkililerin çılgınlığın eşiğinde ne kadar Rusya karşıtı bir pozisyon aldığını görüyoruz. Bu nedenle gaz ihracatında zaten herhangi bir tahmin için kafa yormaya değmez” diye konuştu.

Peskov, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in son açıklamalarına da değinirken, Borrell’in bulunduğu pozisyonuna rağmen diplomatik bir çözüm arayışı içerisinde olmadığını zaten gösterdiğini, zorlayıcı yöntemlere eğilimli olduğunu söyledi.

“Biz Sayın Borrell’in diplomasiden yana olmadığını zaten biliyoruz” diyen Peskov, genel olarak Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Temsilcisi Borrell’in, sahip olduğu pozisyona ters açıklamalar yaptığının altını çizdi.

Avrupa Birliği’nin kendi ordusunu kurarak Avrupa kıtasının güvenlik ve istikrarının güçlendirilmesine katkıda bulunmayacağını kaydeden Kremlin Sözcüsü, AB’nin militarizasyonu fikrinin tam olarak Ukrayna’ya daha fazla silah yardımı yapmak için temel olarak görüldüğünü ifade etti.

Borrell, yakın zamanda yaptığı açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyonun Avrupa’daki mevcut güvenlik durumu için bir sinyal olduğunu belirtmiş, bu durumun ortak bir Avrupa Silahlı Kuvvetleri oluşturma ihtiyacını gösterdiğini aktarmıştı.

Peskov, aynı zamanda Rus tarafının Ukrayna’nın demiryolu ile Polonya üzerinden tahıl ihracatını engellemediğinin de altını çizerken, Polonya’dan Ukrayna’ya demiryolu ile sürekli olarak rahat bir şekilde Rusya’ya karşı silah sevkiyatı yapıldığını hatırlatarak kimsenin de oraya tahıl tedarikini engellemediğini de sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img