spot_img
28.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiGümrük Servisi’nin devlet bütçesine katkısı tahminlerin üstünde        

Gümrük Servisi’nin devlet bütçesine katkısı tahminlerin üstünde        

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) tarafından yapılan açıklamada, Ocak-Nisan 2022 döneminde devlet bütçesine aktarılan gümrük gelirlerinde önceden belirlenen tahminlerin üstüne çıkıldığı belirtildi.

Ocak-Nisan 2022 dönemin arasında FTS tarafından gerçekleştirilen ihracat ve ithalat faaliyetlerinden elde edilen gümrük gelirlerinin federal bütçeye katkısı 2,566 trilyon rubleye ulaşırken, bu sonucun daha önceki gümrük geliri tahminlerinden yüzde 27,6 daha yüksek olduğu vurgulandı.

Raporda, 2022’nin ilk dört ayı için gümrük makamlarının federal bütçeye 2,566 milyar ruble aktardığı, elde edilen mali sonuçların ise önceden tahmin edilen hedefleri yüzde 27,6 oranında aştığı aktarıldı.

Yakın zamanda konuşan Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkanı Vladimir Bulavin, ülkedeki ithalat-ihracat istatistiklerinin geçici bir süre yayımlanmayacağını duyurdu.

Bu kararı desteklediğine işaret eden Bulavin, “Yanlış öngörülere, spekülasyonlara ve tutarsızlıklara mahal vermemek adına bu kararı destekliyorum. Bu karar geçici bir önlemdir.” dedi.

Rusya’nın ithalat-ihracatına yönelik son istatistikler ocak ayında yayınlanmıştı.

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan araştırmada, ülke ihracatının bu yıl yüzde 12 gerileyerek 484 milyar dolara, ithalatının da yüzde 30 gerileyerek 266 milyar dolara düşmesinin beklendiği bildirmişti.

Mart ayında açıklama yapan Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), 2022 yılında federal bütçeye yaklaşık 6,2 trilyon ruble aktarmayı planladığını paylaşmıştı.

Servis tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılı için onaylanmış bütçeye dayalı tahmini gümrük gelirlerinin 6 trilyon 225 milyar ruble olduğu belirtilirken, ihracat faaliyetlerinden elde edilecek gümrük gelirlerinin 1 trilyon 777 milyar ruble, ithalat faaliyetlerinden elde edilecek gümrük gelirlerinin ise 4 trilyon 267 milyar ruble olmasının beklendiği ifade edildi.

“2022’de Federal Gümrük Servisi’nin ithalattan alınan vergi gümrük gelirlerinin ihracattan kazanılan gümrük gelirlerinden fazla olması bekleniyor” ifadelerine yer verilen FTS açıklamasında, ithalat nedeniyle gerçekleşen gümrük geliri artışının 2024’te bitecek büyük bir vergi manevrası ile açıklanabileceği, 2024’te hidrokarbonlar üzerindeki ihracat vergisinin sıfırlanacağı iletildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img