spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 19 Mayıs 2022

Rusya’da dün neler oldu? 19 Mayıs 2022

Dün, 19 Mayıs 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya ve İslam ülkelerinin ekonomi temsilcilerini buluşturan 13. Kazan Zirvesi başladı

Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Zirvesi 2022”, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde başladı.

Bu yıl 13. düzenlenen ve 21 Mayıs’a kadar devam edecek olan zirve, Rusya ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler arasındaki ticari, ekonomik, bilimsel, teknik, sosyal ve kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlarken, zirveye Türkiye’yi temsilen Moskova Büyükelçimiz Mehmet Samsar da katıldı.

Zirve, uluslararası kuruluşlar, kamu ve finans kurumlarının temsilcileri, büyükelçilik yetkilileri, politikacılar, yatırımcılar ve iş insanlarını bir araya getiriyor.

İngiltere’den Aeroflot’a yeni yaptırım kararı aldı

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş gerekçesiyle, Rus hava yolu sektörüne yeni yaptırım kararı aldığını duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yaptırımlar kapsamında, üç hava yolu şirketi Aeroflot, Ural Airlines ve Rossiya Airlines’ın, 50 milyon sterlin değerindeki kullanılmayan iniş alanlarını İngiltere’deki hiçbir havalimanında satamayacağı bildirildi.

Açıklamada, yaptırımların, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı sürdürme kabiliyetini sekteye uğrattığı, hayati tedarik zincirlerine zarar verdiği kaydedildi.

Rus ekonomisini hedef almaya devam edeceğiz

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Hava sahamızı zaten Rus havayollarına kapatmıştık. Putin, Ukrayna’ya barbarca saldırısına devam ettiği sürece, Rus ekonomisini hedef almaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Her ekonomik yaptırımın, Putin’e verdikleri net mesajı pekiştirdiğini vurgulayan Truss, Ukrayna galip gelene kadar durmayacaklarının altını çizdi.

Belarus Rusya’dan S-400 hava savunma füze sistemi satın aldı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’dan ülkesinin ihtiyacı kadar S-400 hava savunma füze sistemi satın aldıklarını bildirdi.

Lukaşenko, Rusya’nın Nijegorod Bölge Valisi Gleb Nikitin ile Minsk’te yaptığı görüşmede Rusya’dan silah satın aldıklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile anlaştıklarını ifade eden Lukaşenko, “Rusya’dan ihtiyacımız olan sayıda ‘S-400’ ve ‘İskender’ satın aldık, ordumuzu silahlandırdık. Artık bu silahlarla ordumuz bambaşka bir ordu oldu.” dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanı, ABD’li mevkidaşı ile görüştü

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Ukrayna konusunda ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile telefonda görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Gerasimov ile Milley’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Ukrayna’daki durum dahil güncel konuların müzakere edildiği bildirildi.

Novak: Gazprom’un müşterilerinden yarısı ruble hesabı açtı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Gazprom’un doğal gaz müşterilerinden yarısının rubleyle ödeme sistemi için Gazprombank’ta hesap açtıklarını bildirdi.

Novak, başkent Moskova’da düzenlenen “Yeni ufuklar” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, enerji sektöründe Rusya ile Batılı ülkeler arasında yaşanan süreçlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının siyasi nedenlerden ötürü dondurulduğunu belirten Novak, “Bu siyasi nedenlerden ötürü yakın gelecekte faaliyete geçeceğini düşünmüyorum. Ancak Avrupalı tüketicilerin ucuz, doğal gaz dahil düşük karbonlu kaynaklara ihtiyacı var. Projeye yönelik gelecekte talep olacağını düşünüyorum.” dedi.

McDonald’s, Rusya’daki işini önceki ortağına sattı

Ünlü Amerikan restoran zinciri McDonald’s, Rusya’daki 850 restoranınıdaha önce franchising ortağı Aleksandr Govor’a satacak.

Anlaşma şartlarına göre Govor, zincirin tüm restoranlarını satın alırken, McDonalds’ markasını değiştirerek yeni marka yaratacak.

Milliyetçi Aydar taburu komutan yardımcısı tutuklandı

Rusya Savunma Bakanlığı, milliyetçi Ukrayna taburu Aydar’ın komutan yardımcısı Denis Muryga’nın Rostov-na-Donu’da tutuklandığını bildirdi.

Denis Muryga’nın Ukrayna ve Rus pasaportu sahibi olduğu belirtilirken, sanığın Donetsk’te işlediği insanlık suçları nedeniyle mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Rusya’nın uluslararası rezervleri geriledi

Rusya Merkez Bankası, ülkenin uluslararası rezervlerinin 13 Mayıs 2022 itibariyle yüzde 1,1 düşerek 585,7 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

2021’de Rusya Federasyonu’nun uluslararası rezervleri yüzde 5,9 artarak bu yılın 1 Ocak itibariyle 630,6 milyar doları bulmuş, 18 Şubat 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 643,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervlerinin 300 milyar dolarla yaklaşık yarısı, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlayan askeri operasyonu sonrası Batı yaptırımları nedeniyle dondurulmuştu.

Son bir haftada ülkenin uluslararası rezervlerinin 6,4 milyar dolar azaldığı ifade edilen Merkez Bankası açıklamasında, 6 Mayıs’ta uluslararası rezervlerin 592,1 milyar dolar olduğu hatırlatıldı.

Rusya’da yıllık enflasyon oranları açıklandı

Rusya Merkez Bankası, nisan ayında yıllık enflasyon oranlarının 1,14 puan artarak yüzde 17,8’e yükseldiğini bildirdiği raporunda, mevsimsellikten arındırılmış aylık fiyat artışının ise yüzde 1,5 olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası tarafından tüketici fiyatları değerlendirmesinde, nisan ayında yıllık enflasyonun 1,14 puan artarak yüzde 17,8’e yükseldiği vurgulanırken, haftalık fiyat artışlarının ay boyunca rublenin güçlenmesi ve mart ayındaki yüksek tüketici taleplerinin düşmesiyle yavaşladığı, genel olarak tüketici fiyatlarının nisan ayında sadece yüzde 1,5 artış gösterdiği belirtildi.

Ünlü maden suyu Borjomi, kamulaştırılacak

Gürcü maden suyu üreticisi Borjomi, şirketin kontrol hisselerini ücretsiz olarak Gürcistan hükümetine devredeceğini duyurdu. Bu kararın Borjomi Maden Suları üretim tesislerinde faaliyetlerin yeniden başlatılmasına ve işlerin kurtarılmasına olanak tanıyacağı ifade edildi.

Mariupol’de Azovstal Fabrikası’ndan toplam 1730 Ukraynalı asker Rus birliklerine teslim oldu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, son üç günde Mariupol’de Azovstal Metalürji Fabrikası sahasından 1730 Ukraynalı askerin teslim olduğunu söyledi.

Ukrayna’da sürdürülen askeri operasyonla ilgili açıklama yapan Tümgeneral Konaşenkov, Azovstal Metalürji Fabrikası’ndaki Ukrayna askerlerinin durumu ile ilgili paylaştığı bilgide, “Son bir gün içinde milliyetçi Azov taburundan 771 savaşçı teslim oldu. 16 Mayıs’tan bu yana 80’i yaralı olmak üzere toplam 1730 savaşçı teslim oldu.” ifadesini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img