spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya federal bütçesinin petrol ve gaz dışı gelirlerinde yüzde 18 düşüş yaşandı

Rusya federal bütçesinin petrol ve gaz dışı gelirlerinde yüzde 18 düşüş yaşandı

Rusya Maliye Bakanlığı tarafından verilen bilgide, nominal olarak federal bütçenin Nisan 2022’deki petrol ve gaz dışı gelirlerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 daha düşük olduğu paylaşıldı.

Rusya devlet bütçesinin Nisan 2022’de petrol ve gaz dışı gelirleri 1,06 trilyon rublenin biraz altında gerçekleşirken, Nisan 2021’de ise federal bütçenin enerji dışı geliri 1,29 trilyon ruble olarak kaydedilmişti.

Bu rakamların pandemi yılı olarak bilinen 2020’nin ağustos ayından bu yana gözlemlenen en düşük seviye olduğuna işaret edilen Maliye Bakanlığı açıklamasında, o dönemde federal bütçenin petrol ve gaz dışı gelirlerinde yüzde 23’lük düşüş yaşandığı hatırlatıldı.

Uluslararası denetim ve danışmanlık ağı FinExpertiza, geçtiğimiz hafta yayınladığı raporunda, Rusya federal bütçesine mart ayında aktarılan vergi gelirlerinin yüksek enerji fiyatları sayesinde yıllık bazda yüzde 34,5 artışla 4,1 trilyon rubleye çıkarak yeni bir rekora ulaştığını açıkladı.

Mart 2022 döneminde Rusya federal bütçesine aktarılan vergi gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 34,5 artarak 4,1 trilyon ruble ile rekor seviyeye ulaşırken, Rusya karşıtı Batı yaptırımlarının sıkılaştırılmasına rağmen, hazinenin yüksek enerji fiyatlarından faydalandığı vurgulandı.

Vergi tahsilatlarındaki ana artış, ülkenin kilit petrol ve gaz bölgeleri olan Khanty-Mansiysk ve Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde kaydedilirken, Khanty-Mansiysk Bölgesi’nin bütçeye aktardığı vergi gelirlerinin önceki yılın mart ayına göre 365,5 milyar ruble artış gösterdiği, Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nin vergi gelirlerinde ise 137,7 milyar ruble artış yaşandığı belirtildi.

İlk on sıralamasında ayrıca mart ayında 73,6 milyar ruble daha fazla vergi geliri aktaran St. Petersburg yer alırken, mart ayında önceki yılın aynı dönemine göre vergi geliri artışı Kemerovo Bölgesi’nde 58,1 milyar ruble, Perm Bölgesi’nde 44,5 milyar ruble, Irkutsk Bölgesi’nde 39,9 milyar ruble, Orenburg Bölgesi’nde ise 35,5 milyar ruble olarak gözlemlendi.

Federal bütçeye aktarılan vergi gelirlerindeki düşüş, mart ayında Rusya’daki bölgelerin beşte birinde gerçekleşirken, özellikle başkent Moskova’da vergi gelirleri 25,3 milyar ruble azaldı.

FinExpertiza, Batı yaptırımları en hızlı hisseden otomotiv endüstrisinin yaptırımlar nedeniyle zarar görmesi sonucu otomotiv sanayi şehri olan Kaluga’da 11,4 milyar rublelik vergi geliri kaybı yaşandığını vurgularken, diğer sanayi şehri olan Kaliningrad Bölgesi’nde bu düşüşün 5,8 milyar ruble olduğunu aktardı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img