spot_img
13.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiOreshkin: 2022'nin sonunda küresel gıda krizi yaşanabilir

Oreshkin: 2022’nin sonunda küresel gıda krizi yaşanabilir

Ekonomiden sorumlu Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Maksim Oreshkin, 2022 yılının sonu itibariyle ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) mantıksız siyasi kararları nedeniyle dünyada küresel gıda krizinin beklendiğini söyledi.

Bu yıl yaşanacak küresel kıtlığın temel nedeninin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin kötü planlanmış ekonomik eylemleri olduğunu söyleyen Oreshkin, aynı zamanda ABD ve AB’nin uzun orta ve uzun vadede öngörüleri hesaba katmayan para politikası ve bütçe politikasını küresel gıda sorununa katkı sağlayacağını ifade etti.

Oreshkin, Amerikan ve Avrupalı ​​yetkililerin aceleci ve üzerinde düşünülmemiş kararlarının gübre ve gıda tedariklerine darbe vurduğuna işaret ederek, “Bu nedenle emtia fiyatları artmaya devam ediyor ve Batılı yetkililer, dünyayı küresel bir gıda kıtlığa mahkûm ediyor” diye konuştu.

2020’nin ortasından bu yana pandemiden zarar gören ekonomiyi toparlamak için sadece dolar basan ABD’nin para politikası yüzünden buğday fiyatlarının yaklaşık yüzde 60 arttığını kaydeden Devlet Başkanı Yardımcısı, “Bu eylemler sonrasında ise durum kontrolsüz bir şekilde gelişmeye başladı. Büyük para arzı, Avrupa pazarında gaz sıkıntısına, gaz fiyatlarının artmasına, gübre üretiminin azalmasına ve gübre sıkıntısına yol açtı. Bu durum, sonraki dönemlerde daha düşük bir verim için zemin hazırlar” ifadelerini kullandı.

12 Mayıs’ta açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerinde Rusya’ya yönelik yaptırımları hazırlayanların siyasi hırslarının Avrupa ve ABD ekonomilerine büyük zarar verdiğini söylemişti.

Ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Putin, Batı ülkelerinde ilan edilen yaptırımların küresel krizi kışkırttığını vurgularken, “Yaptırımları hazırlayan öngörüsüz ve şişirilmiş siyasi hırslarıyla Rusofobik (Rusya karşıtı) duygulara sahip olan yetkililer, kendi ulusal çıkarlarına, kendi ekonomilerine ve vatandaşlarına zarar veriyor. Bunu her şeyden önce Avrupa’da sürekli olarak artan enflasyon oranlarında görüyoruz” diye konuştu.

Bazı ülkelerde yıllık enflasyon oranlarının yüzde 20’lere yaklaştığına işaret eden Rus lider, bir bütün olarak Euro bölgesinde emtia fiyatlarının yüzde 11’in üzerinde arttığını kaydetti.

Putin, Batı’nın yaptırım takıntısının devam etmesinin kaçınılmaz olarak zorlu sonuçlara yol açacağını söylerken, “Açıkçası, nesnel ekonomik yasalar nedeniyle Batı’daki yaptırım saplantısının devam etmesi, deyim yerindeyse Avrupa Birliği (AB) vatandaşları ve dünyanın en yoksul ülkeleri için kaçınılmaz olarak en karmaşık, zorlu sonuçlara yol açacaktır. Zaten kıtlık riskleriyle karşı karşıya olan dünyayı zor duruma sokanlar, küresel hakimiyetlerini sürdürmek için dünyanın geri kalanını feda etmeye hazır olan Batılı ülkelerin elitleridir” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Rusya Devlet Başkanı, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img