spot_img
28.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemDoguzova, Şanghay İşbirliği Örgütü turizm anlaşmasını değerlendirdi

Doguzova, Şanghay İşbirliği Örgütü turizm anlaşmasını değerlendirdi

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, “Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeler hükümetleri arasında turizm alanında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin” imzalanacak anlaşmanın örgüt içindeki ülkeler arasındaki turizm diyaloğunun temelini oluşturacağını söyledi.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te perşembe günü başlayan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ülkeleri turizm bakanları toplantısının önemine dikkat çeken Doguzova konu hakkında yaptığı açıklamada “Rus tarafı anlaşmanın imzalanmasını tamamen destekliyor. Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkelerde turizm endüstrisinin gelişiminin temel ilkelerini, amaçlarını ve hedeflerini belirleyen belge, organizasyona üye ülkelerin turizm sektörlerinin gelişimi için temel oluşturacaktır” diye konuştu.

ŞİO ülkelerinin turistik vize rejimini basitleştirilmesi ve ŞİÖ üyesi devletlerin ulusal ödeme sistemlerinin geliştirilmesinin turizm faaliyetlerinde artışa neden olacağının altını çizen Rosturizm Başkanı, taslak anlaşmanın çok kısa sürede imzalanacağını umduğunu sözlerine ekledi.

 getirilmesine ve önlemlerin alınmasına ilişkin hükümlerle desteklemek için önerilerde bulunduğunu belirten Rosturizm Başkanı, “Şu anda, taslak anlaşma iç onay prosedürlerinden geçiyor ve Eylül ayında ŞİÖ üye devletlerinin başkanlarının toplantısında imzalanacak belgeler listesine dahil edilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir gün önce Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Kültürel Miras Bakanı Aziz Abduhakimov’un ev sahipliğinde Taşkent’te yapılan toplantıya Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Azamat Camankulov, Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doğuzova, Pakistan Bölgeler Arası Koordinasyon Bakanı Ehsanur Rahman Mezari, Tacikistan Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Taciddin Curazade, Hindistan Turizm Bakan Yardımcısı Rakesh Kumar Verma katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Abduhakimov, hükümetin son yıllarda ülkede turizmin geliştirilmesine yönelik önemli adımlar atması sonucunda Özbekistan’ın vize uygulamadığı ülke sayısının 92’ye, ülkeye gelen yabancı turist sayısının ise 6,7 milyona ulaştığını belirterek hükümetin, turizm sektörünü destekleme kapsamında 1 Temmuz’dan itibaren sektörde faaliyet yapan şirketlere bir dizi vergi ve gümrük imtiyazları tanınacağını ve imtiyazlı krediler verileceğini kaydetti.

Abduhakimov, ayrıca 2019’da yaklaşık 250 milyon turistin ŞİÖ ülkelerinden tatil yapmak için yurt dışına gittiğini, bu çerçevede örgüt ülkelerinin çabaları birleştirerek ŞİÖ’nün, iç turizminin geliştirilmesine yönlendirilmesi gerektiğini vurgularken, bunun için ŞİÖ ülkelerindeki en popüler turistik yerlerin haritasının oluşturulması, örgüte üye ülkeleri arasında iç turizmin gelişmesine engel teşkil eden sorunların çözülmesi ve ortak turizm güzergahların oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıya çevrim içi olarak katılan ŞİÖ Genel Sekreteri Jang Ming de örgüt kapsamında turizm alanındaki iş birliğini en üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini, bunun için gerekli tüm koşul ve fırsatların bulunduğunu belirterek, bu çerçevede söz konusu toplantının önemli olduğunu vurguladı.

Toplantının sonunda bakanlar, “Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeler hükümetleri arasında turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesine ilişkin” anlaşma taslağını hazırlayarak, 15-16 Eylül’de Semerkant’ta düzenlenecek ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde imzalanmak üzere kabul etti.​​​​​​​

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img