spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSberbank, Rusya'da yıl sonu enflasyon tahminini düşürdü

Sberbank, Rusya’da yıl sonu enflasyon tahminini düşürdü

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın yatırım ve analitik bölümü SberCIB Investments, ülkede 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 20’den yüzde 18’e düşürdüğünü açıkladı.

Rublenin güçlenmesi ve tüketici taleplerinde oluşan düşüşün enflasyondaki artış hızın frenlediğine vurgu yapılan SberCIB raporunda, daha önce yüzde 20 olarak tahmin edilen enflasyon oranlarının muhtemelen biraz daha altında gerçekleşeceği, ekonomistlere göre yüzde 18 civarında olacağı ifade edildi.

Uzmanlara göre, istikrarlı ruble ve düşen tüketici talebi, enflasyondaki yükseliş eğilimini zayıflatırken, bu durum tüketim malları fiyatlarında bir düşüşe işaret edebilir.

Uzmanlar, 29 Nisan’da sona eren hafta için tüketici fiyat artışının bir önceki haftadaki yüzde 0,25 oranlarından yüzde 0,21’e yavaşladığına işaret ederken, tüm ay için enflasyon oranının yüzde 1,5’e ulaştığını belirtirken, öte yandan nisan ayında fiyat artış hızının Mart’taki yüzde 7,6’ya kıyasla önemli ölçüde düşük olmasına rağmen yine de yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Bu durumun, yıllık enflasyonun mart ayındaki yüzde 16,7’den yaklaşık yüzde 17,8’e yükseldiği anlamına geldiği ifade edilen SberCIB açıklamasında, ürün gruplarında gözlemlenen fiyat dinamiklerinin karışık olduğu, ev elektroniği, yapı malzemeleri, dizel akaryakıt ve ilaç gibi ürünlerde fiyatların düşmeye devam ederken, meyve ve sebze fiyatlarının tekrar yükselmeye başladığı aktarıldı.

Önümüzdeki haftalarda mevsimsel faktörler ve ithalattaki bir miktar toparlanma nedeniyle haftalık enflasyondaki düşüşün devam edebileceğini de bekleyen Sberbank, bununla birlikte, büyük olasılıkla enflasyonun hala önceki tahminlerin ortalama “normal” seviyesinin çok üzerinde olacağını da kaydetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img