spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGrushko: Rusya, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine tepkisiz kalmayacak

Grushko: Rusya, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine tepkisiz kalmayacak

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması durumunda Rusya’nın mutlaka tepki vereceğini belirtirken, vereceği tepkide duygulara yer olmayacağını vurguladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Grushko, Rusya’nın iki ülkenin NATO üyeliği sonrası kapsamlı bir analiz yapacağını vurgularken,  “Vereceğimiz tepkiye ilişkin kararımızda duygusal hareket etmeyeceğiz. Bu değişikliğin siyasi bir tepki olmadan geçiştirilmesi mümkün değil” diye konuştu. 

Bölgeye nükleer silah konuşlandırılması kararı için henüz erken

İttifakın Rusya’ya doğru genişlemesinin bir sonucu olarak oluşturulabilecek yeni caydırıcı güç tedbirlerinin çok kapsamlı bir analizle alınacağının altını çizen Grushko, Rusya’nın kararını duygular üzerinden vermeyeceğini, bu bölgedeki güvenlik durumunu etkileyen tüm faktörleri dikkate alacağını ifade etti.

Grushko, Rusya’nın Finlandiya sınırlarında nükleer silah konuşlandırma  kararı için henüz erken olduğuna da değinirken, bu kararın iki ülkenin gelecekteki eylemlerine bağlı olacağını aktardı.

Rusya, Finlandiya ve İsveç’i tehdit etmiyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Rusya’nın tarafsız statüye sahip olan İsveç Finlandiya’nın stratejik bir dönüş yaparak NATO’ya üye olmasını teşvik edebilecek gerçek bir neden görmediğini vurgularken, ittifak üyeliğinin Helsinki veya Stockholm’ün çıkarına olmadığının altını çizdi.

“Rusya, Finlandiya ve İsveç’e karşı hiçbir düşmanca niyete sahip değil” diyen Grushko, bu ülkelerin NATO kararının yalnızca Kuzey Avrupa’nın militarizasyonuna yol açacağını kaydetti.

Grushko, bu ülkelerin NATO üyeliği konusunun kolektif Batı tarafından Rusya’nın uluslararası toplumda şeytanlaştırılması politikasından kaynaklandığını belirtirken, “İsveç ve Finlandiya gibi daha önce Rusya ile hiçbir sorunu olmayan ülkelerin NATO üyeliğine teşvikleri, Rusya’nın düşmanca niyetleri olduğu iddiasıyla şüphe aşılayan NATO’nun genişlemesini gerekçe gösterdiği kötü şöhretli düşman arayışı politikasıyla çok uyumlu” diye konuştu.

Kuzey Avrupa ülkelerinin Kuzey Atlantik İttifakı’na girmesinden sonra nükleer olmayan statüleri konusundaki tartışmaların da yoğunlaşabileceğinin altını çizen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, bu ülkelerin nükleer silah bulundurmama kararından fiilen feragat etmeleri ile ilgili bir takım sorular ortaya çıktığını, daha önce Finlandiya ve İsveç’in dünyada nükleer silahların yasaklanmasını ve imha edilmesini en aktif olarak savunan devletler arasında olduğunu hatırlattı.

“Ancak NATO kendini nükleer güç olarak ilan etti.Dünyada nükleer silahlar olduğu sürece nükleer olarak kalacağını söyledi” diyen Grushko, İsveç ve Finlandiya’nın da ittifaka üye olarak NATO Nükleer Planlama Grubu’na (NPG)  katılacaklarını sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img