spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiSiemens, Rusya'daki işine son vereceğini duyurdu

Siemens, Rusya’daki işine son vereceğini duyurdu

Alman sanayi ve elektronik devi Siemens, Rusya’daki işine son vereceğini açıklarken, ülkedeki endüstriyel faaliyetleri sona erdirmek için sürecin başlatılmasına karar verdiğini duyurdu.

Şirketin finans direktörü Ralf P. Thomas tarafından yapılan açıklamada, halihazırda Rusya’daki tüm endüstriyel faaliyetlerini sona erdirmek için düzenli bir süreci başlatma kararı aldıkları vurgulanırken, Rusya’dan ayrılma kararını Ukrayna’daki askeri operasyona tepki olarak verdiklerinin altı çizildi.

Şirketin mali tablolarına göre Siemens, bu yılın ilk çeyreğinde Rusya karşıtı yaptırımları nedeniyle en az 600 milyon Euro kaybederken, Siemens’e bağlı 3 bin Rus çalışanın geleceği hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Mart ayında Rus Demiryolları (RJD) Başkanı Oleg Belozerov, Siemens’in Rusya’ya Sapsan yüksek hızlı tren tedarik sözleşmesini askıya aldığını belirtirken, RJD’nin sonuna kadar müzakerelere devam edip yaptırımları ihlal etmemek için seçenekler aradığını, ancak anlaşmanın mümkün olmadığını vurgulamıştı.

Bir gün önce basın açıklaması yayınlayan Rus Demiryolları (RJD), Rusya’dan ayrılma kararı alan Siemens’in şirketle aynı adı taşıyan ve Rusya’da faaliyet gösteren Simens Mobility’nin Rus Demiryolları ile Moskova-St. Petersburg güzergahında hizmet veren Spasapn trenlerinin bakım ve onarımı için hizmet sözleşmelerini 13 Mayıs’tan itibaren sonlandırdığını bildirdi.

RJD, hizmet sözleşmelerinin özellikle Sapsan’a yedek parça, bakım ve onarımını içerdiğini ekledi.

Moskova-St.Petersburg arasında kullanılan Sapsan trenleriyle ilgili 1,1 milyar Euro değerinde 13 trenin satın alınması ve bakımı için sözleşme 2019 yılında imzalanırken, trenlerin Siemens’in yan kuruluşu Siemens Mobility ve Rus Sinara grubu tarafından Eylül 2022’den Temmuz 2023’e kadar ülkeye tedarik edilmesi gerekiyordu.

Mart ayında şirket, uluslararası teslimatları durdurduğunu açıklamış, öte yandan bakım ve onarım faaliyetlerinin yaptırımlara sıkı sıkıya bağlı olarak sürdürüleceğini bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img