spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi düşürüyor

Rusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi düşürüyor

Rusya Tarım Bakanlığı, Ukrayna ile yaşanan gerilimle küresel sorun haline gelen buğdayda ihracat vergilerini ton başına 114,3 dolardan 111,9 dolara düşüreceğini bildirdi.

18 Mayıs’tan itibaren Rusya’dan buğday ihracatına uygulanan vergiyi düşürme kararı alan bakanlık, ihracat vergilerinin Moskova Tahıl Borsası’nda listelenen ihracat sözleşme fiyatlarına dayalı fiyat göstergelerine göre haftalık olarak hesaplandığını, buğday üzerindeki verginin gerçekleştirilen ihracat fiyatı ile taban fiyat olarak belirlenen 200 dolar arasındaki farkın yüzde 70’i olarak kabul edildiğini aktardı.

Arpa ve mısır için de benzer bir formül, ton başına 185 dolar taban fiyat dikkate alınarak uygulanıyor.

24 Mayıs’a kadar geçerli olacak karara göre,  arpa üzerinde ton başına 74,1 dolardan  76,5 dolara yükseltilirken, mısırda da ton başına vergiler 77 dolardan 77,3 dolara yükseltilecek.

Moskova Borsası’nda (MOEX) buğday fiyatları ton başına 359,9 dolardan işlem görürken, arpa fiyatı ton başına 294,3 dolar, mısır fiyatı ise 295,9 dolar olarak kaydedildi.

Rusya’nın tahıl üretimi rekora ulaşabilir

Bir gün önce ekonomi konulu hükümet toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede bu yıl tahıl hasadının 87 milyon tonu buğday olmak üzere 130 milyon tona ulaşabileceğini ve bunun Rusya tarihinde bir rekor olabileceğini söylerken, “Bu yıl iyi bir hasat bekleniyor. Uzmanların ön tahminlerine göre çok yüksek tahıl hasadına ulaşabiliriz. Eğer bu gerçekleşirse Rusya’nın tüm tarihinde bir rekor olacak” diye konuştu.

Tahminlerin tutması halinde Rusya’nın kendi gıda güvenliğini kolaylıkla sağlayacağını, aynı zamanda ülkenin ortakları için küresel pazara yönlendireceğini vurgulayan Putin, tahılın dünya gıda pazarları için çok önemli olduğunun altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img