spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya, 1 Bulgar ve 10 Rumen diplomatı istenmeyen kişi ilan etti

Rusya, 1 Bulgar ve 10 Rumen diplomatı istenmeyen kişi ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkede görev yapan 1 Bulgar ve 10 Rumen diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini duyurdu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krastin’e elçilikte çalışan bir diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğine dair nota verildiği bildirildi.

Söz konusu kararın nisan ayında Bulgar tarafının Sofya’daki bir Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesine cevap olarak alındığı aktarıldı.

Romanya’nın Moskova Büyükelçisi Cristian Istrate’nin de Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtilen açıklamada, 10 Rumen diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiği kaydedildi.

Açıklamada, kararın mütekabiliyet gereği, Rusya’nın Bükreş Büyükelçiliğindeki 10 Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesi nedeniyle alındığı ifade edildi.

Rusya, Bulgaristan’a doğalgazı kesmişti

27 Nisan 2022’de Bulgaristan Enerji Bakanı Aleksandar Nikolov, Rusya’nın bugünden itibaren Bulgaristan’a doğalgaz tedarikini kestiğini duyurduğunu bildirmişti.

Nikolov, Bakanlar Kurulu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın doğalgazı siyasi ve ekonomik silah olarak kullandığın söyledi.

Bulgaristan adına doğalgaz ithalatı yapan Bulgargaz Holdinge gelen mektupla, ikmallerin Rusya’nın talep ettiği ruble olarak ödeme yapılmasına bağlandığı açıklandı.

Bakan Nikolov, Bulgargaz’ın Rusya ile anlaşmasında ödemelerin dolar olarak belirlendiğini ve bugüne dek titizlikle yapıldığını aktardı.

Ülkenin ulusal ekonomisinde kilit önem taşıyan hastane ve diğer işletmelere en az bir aylığına sıkıntısız ikmal sağlanacağını dile getiren Nikolov, bu süreçte Avrupa Komisyonunun yardımı ve alternatif kaynakları araştıracaklarını kaydetti.

Gazprom: Kesintinin tek nedeni rubleyle ödemedeki isteksizlik

Rus enerji şirketi Gazprom, 27 Nisan’dan itibaren Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz akışını durduracağı bildirmişti.

Gazprom’dan yapılan açıklamada, Bulgaristan ve Polonya’nın yeni ödeme sistemi ile doğalgaz sevkiyatına ilişkin ödeme yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img