spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRus Demiryolları, mayıs tatillerinde 4,4 milyon yolcu taşıdı

Rus Demiryolları, mayıs tatillerinde 4,4 milyon yolcu taşıdı

Rusya’nın resmi demiryolu işletmecisi Rus Demiryolları (RJD), 28 Nisan- 10 Mayıs arasındaki mayıs tatillerinde ülkede 4,4 milyon yolcu taşındığını açıklarken, bu rakamın 2021’in aynı dönemine göre yüzde 9,4 daha fazla olduğunu ekledi.

28 Nisan – 10 Mayıs tarihleri ​​arasında uzun mesafeli tren seferleriyle ülke sınırları içerisinde yaklaşık 4,4 milyon yolcu taşındığını kaydeden RJD, bu rakamların pandemi öncesi yolcu sayısına denk geldiğini vurgularken, mayıs tatilleri için Moskova ve St. Petersburg, Nizhny Novgorod, Pskov, Kazan, Smolensk, Volgograd, Chelyabinsk ve diğer şehirler arasındaki en popüler rotalarda 530 ek tren seferleri açıldığını kaydetti.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı ve Kuzey Kafkasya tatil beldelerine trenle yolculukların giderek daha popüler hale geldiğine işaret edilen Rus Demiryolları açıklamasında, “Bu nedenle mayıs tatillerinde belirtilen popüler noktalara 94 ek tren seferi tahsis edilmiş ve 787 bin yolcu taşınmıştır” ifadelerine yer verildi.

Şirket ayrıca, mayıs tatillerinde Moskova ile St. Petersburg arasında 418 binden fazla yolcu taşındığını aktarırken, bu yolcuların 207 binden fazlasının Sapsan hızlı trenleriyle taşındığını ekledi.

Sapsan nedir?

Siemens tarafından üretilen ve işletilmek üzere Rus Demiryolları tarafından satın alınan Velaro elektrikli tren ailesinde yer alan yüksek hızlı elektrikli trenler 30 Temmuz 2009’da Sapsan adıyla Moskova’dan St. Petersburg’a ilk seyahatlerine başlamıştı.

 İki şehir arasındaki yolculuk sürelerini 3 buçuk saate indiren Sapsan trenlerinin maksimum hızı 300 km/s’ye ulaşsa da Rusya’da trenin hızı 250 km/s ile sınırlıdır.

 Sapsan, Moskova- St. Petersburg rotasında yalnızca Okulovka ile Malaya Vishera arasındaki Mstinsky köprüsü yakınlarında 250 km hıza çıkabiliyor.

Alman Siemens firması tarafından trenlere 30 yıl boyunca hizmet verilmesi konusunda anlaşılırken, yoğunluğa göre 10 ile 20 arasında vagona sahip olan Sapsan, her vagonda 24 yolcuya hizmet veriyor.

Economy ve Business Class seçeneklerine sahip olan Sapsan’da bilet fiyatları yoğunluğa ve sınıfa göre kişi başına 3 bin rubleyle 14 bin ruble arasında değişiyor.

Siemens’ten Sapsan trenlerine yaptırım

Alman Siemens, mart ayı itibariyle Rusya’ya yapılan tüm teslimatları durdurduğunu açıklarken, ülkeye Sapsan trenlerini tedarik etmeyi geçici olarak durdurduğunu bildirmişti.

Şirket, öte yandan Sapsan trenlerinin bakım ve onarım yükümlülüklerini sürdürüyor.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img