spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin: Putin, Zelenskiy ile görüşmeyi reddetmiyor

Kremlin: Putin, Zelenskiy ile görüşmeyi reddetmiyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerle düzenlediği günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında herhangi bir görüşmeyi reddetmediğini belirtirken, ancak bu zirve öncesi iki ülkenin de uygun gördüğü anlaşmanın sonuçlanması gerektiğini vurguladı.

Gazetecilerin Putin ile Zelenskiy arasında olası bir görüşmeyle ilgili soruları yanıtlayan Peskov, “Burada pozisyonumuz hiçbir şekilde değişmedi. Hiç kimse böyle bir görüşmenin olasılığını reddetmiyor. Ancak hazırlıkların sona ermesiyle gerçekleşmeli. Uygun bir belgenin geliştirilmesi ve imzalanması durumunda, belgenin daha sonra zaten en üst düzeyde sonuçlandırılması gerekiyor” diye konuştu.

Peskov, Rusya ve Ukrayna arasında ortak bir belgenin henüz var olmadığına işaret ederken, Kiev’den Moskova’nın önerilerine bir yanıt gelmediğini de kaydetti.

“Koşullarımız iyi biliniyor. Açıkça formüle edilmiş ve kağıda dökülmüş. Bütün bunlar Ukrayna tarafına aktarıldı ancak cevap yok” diyen Peskov, bu koşullar altında üst düzeyde bir görüşmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Ukrayna’nın Azovstal teklifi

Azovstal’daki duruma da değinen Kremlin Sözcüsü, Ukraynalı militanların silahlarını bırakıp yaralılara ve oradaki sivillere yardım etmeleri halinde Azovstal topraklarından çıkışlarının mümkün olduğunu söyledi.

Daha önce Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk, Türkiye’nin, başta ağır yaralılar olmak üzere militanların Mariupol’deki Azovstal fabrikasından tahliyesi konulu müzakerelerde arabuluculuk yapmayı kabul ettiğini bildirmiş, Kiev’in bu konuda bir anlaşma imzalamak istediğini iddia etmişti.

Konu hakkında konuşan Peskov, Rusya’nın oradaki tüm sivillerin arzu ettiği yöne tahliyesini desteklediğini hatırlatırken, “Azovstal’daki Ukrayna’lı militanlar ise silahlarını bırakarak teslim olabilir ve oradan ayrılabilirler. Onlara gerekli tedavi ve hayat garantisi verilecek. Bu, zaten Rusya Devlet Başkanı’nın kesin emridir” diye konuştu.

Polonya Başbakanı’nın sözleri çılgınca

Peskov, gazetecilerin Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin ‘Rus dünyasını’ yok etme çağrısı ile ilgili sorularını da yanıtlarken, Polonyalı politikacıların Polonya toplumunu etkileyen Rus nefretinin özü olarak nitelendirdi.

Polonya liderleriyle birlikte ülkenin siyasetinin temelinin Rus nefreti üzerinden sürdüğünü söyleyen Peskov, “Bu politika, hem Polonya’nın dış siyasetini hem de birçok açıdan Polonya toplumunu etkileyen Rus nefretinin özüdür. Morawiecki’nin sözleri kesinlikle çirkin, çılgınca ve kabul edilemezdir” dedi.

Daha önce, Morawiecki, The Telegraph gazetesine verdiği demecinde, Rus dünyasını tüm Avrupa için ölümcül bir tehdit oluşturan kanserli bir tümör olarak nitelendirmiş, kendi görüşüne göre Rus dünyasının yok edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img