spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemİngiltere: Rusya'ya baskı için Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik edilmeli

İngiltere: Rusya’ya baskı için Ukrayna’ya daha fazla silah tedarik edilmeli

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, G7 ülkelerini, Ukrayna’ya daha fazla silah tedarik edip, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişleterek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı.

Bakan Truss Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle bulunduğu Almanya’da, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Truss, “Ukrayna’ya daha fazla silah tedarik ederek ve (Rusya’ya) yaptırımları artırarak, Vladimir Putin üzerindeki baskıyı sürdürmemiz şu anda çok önemli.” ifadesini kullandı.

G7’nin, Ukrayna krizi sırasında özgürlük ve demokrasiyi korumak için hayati öneme sahip olduğuna işaret eden Truss, “Tam da bunu yapmak için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rusya, Batı’dan yollanan tüm silahları imha edecek

Geçtiğimiz hafta konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bakanlıkta düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Ukrayna askerlerinin kullanması için NATO tarafından yollanan silah ve mühimmat sevkiyatlarının imha edileceğini duyurmuştu.

ABD ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya silah pompalamaya devam ettiğine işaret eden Şoygu, “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları için Kuzey Atlantik İttifakı tarafından ülke topraklarına gönderilen, silah veya askeri teçhizat içeren tüm sevkiyatlar bizim için meşru hedeftir. Bu sevkiyatların tamamı imha edilecektir” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı, askeri operasyon sırasında Rus askerlerinin cesurca tüm görevleri yerine getirdiğinin altını çizerken, Rusya’nın Donbass nüfusunun güvenliğini sağladığını, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Başkomutan (Vladimir Putin) tarafından belirlenen tüm görevleri yerine getirmeye devam edeceğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, nisan ayı sonunda İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın Batılı ülkelerin sadece Kiev’in değil, aynı zamanda Moldova ve Gürcistan’ın da askeri potansiyelini güçlendirmesi gerektiği yönündeki açıklamasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Ukrayna ve diğer ülkelere ağır silah gönderilmesinin kıtanın güvenliğini tehdit ettiğini vurguladı.

Gazetecilerle gerçekleştirilen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, bu eylemlerin kıtada istikrarsızlığa neden olacağını belirtirken, aynı zamanda kıtanın güvenliğini de tehdit ettiğini ifade etti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img