spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBloomberg, 20 Avrupalı ​​gaz ithalatçısının ruble hesabı açtığını bildirdi

Bloomberg, 20 Avrupalı ​​gaz ithalatçısının ruble hesabı açtığını bildirdi

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, son günlerde 10 Avrupalı ​​enerji şirketinin Rusya’dan doğalgaz tedariklerini ödemek için Rus ulusal enerji şirketi Gazprom’a bağlı kredi kuruluşu Gazprombank’ta ruble hesabı açtığını belirtirken, Rusya’dan doğalgazı ruble olarak ödemeye hazır olan toplam şirket sayısının 20’ye yükseldiğini duyurdu.

Kaynaklardan alınan bilgilere atıfta bulunan ajans, Avrupa’daki 14 şirketin halihazırda Gazprombank’ta ruble hesabı açmak için gerekli başvuru belgesi talep ettiğini vurgularken, şirketlerin isimlerinin sır gibi saklandığı ifade edildi.

27 Nisan’da Bloomberg, Rus doğalgazı satın alan en az 10 Avrupalı ​​şirketin ruble cinsinden ödemeleri gerçekleştirmek için Gazprombank’ta hesap açtıklarını bildirmişti.

Rusya’nın “dost olmayan ülkeler” için 1 Nisan itibariyle yürürlüğe koyduğu doğalgazda yeni ödeme sistemine göre, başta AB olmak üzere bu ülkelerdeki gaz ithalatçılarının Gazprombank’ta döviz ve ruble cinsinde iki özel hesap açması gerekiyor. Bu hesapların açılmasının ardından, ithalatçıların doğalgaz ödemeleri dört aşamada tamamlanıyor.

Öncelikle ithalatçılar ilk transferi Euro veya dolar olarak Gazprombank’ta kendi adına açılmış hesaba gönderecek. Gazprombank bu dövizi Moskova Borsası MOEX-RTS’ye ruble karşılığında satacak ve ithalatçı şirketin ruble cinsinden olan hesabına transfer edecek.

Son aşamada ise Gazprombank, şirketlerin gaz ithalatını yaptığı Gazprom’un hesabına ruble transferi yapacak. Rublenin Gazprom’un hesabına geçmesiyle doğalgaz için ödeme işlemi tamamlanmış olacak.

ABD’li Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya olan enerji bağımlılığından kurtulmak için yürürlüğe sokacağı “Hızlandırılmış Enerji Geçişi Projesi” için önümüzdeki beş yıl içinde 195 milyar Euro harcamak zorunda kalacağını yazdı.

Bütçenin Avrupa Komisyonu’nun (AK) hızlandırılmış enerji geçişi projesinde netleştirildiğini belirten gazete, temiz enerjiye hızlandırılmış geçiş yoluyla Rus fosil yakıtlarına bağımlılığın hızlı bir şekilde azaltılmasının mümkün olduğunu, bunun için 2030 yılına kadar AB’nin enerji verimliliği yoluyla enerji tüketimini planlanan yüzde 9 yerine yüzde 13’e yükseltmeyi planladığı belirtti.

AB’nin ayrıca yenilenebilir kaynaklarla enerji üretimini ikiye katlamayı ve Avrupa tüketimindeki payını 2020’de yüzde 22’den 2030’da yüzde 45’e çıkarmayı hedeflediği aktarıldı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, yakın zamanda yaptığı açıklamasında Rus gazının en büyük ithalatçısı olan Almanya’nın şimdiden ruble olarak ödeme yaptığını aktarmış, çoğu AB ülkesinin de Gazprombank’ta zaten ruble hesabı açtığını belirtmişti.

Öte yandan Rusya’ya düşman politikalarıyla tanınan Polonya’nın İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa, Rus doğal gazını ruble ile ödeyen ülkelerin cezalandırması gerektiğini ifade etmişti.

Soyadı Rusya’nın başkentini andıran Bakan Moskwa, düzenlediği basın toplantısında, “Macaristan, Avusturya ve Almanya Rus yaptırımlarını engelliyor ve bu ülkelerin Avrupa Komisyonu tarafından sorumlu tutulacağını umuyorum.” dedi.

Rusya’nın doğal gaz kesintisine atıfta bulunan Moskwa, “Eksik olan, Rus gazına karşı tam yaptırımlar. Bu Gazprom ile olan tüm sorunları çözecektir, beklentilerimiz bu yönde.” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img