spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemUkrayna, Azovstal'dan yaralı askerlerin çıkarılması için Rusya'ya esir değişimi teklif etti

Ukrayna, Azovstal’dan yaralı askerlerin çıkarılması için Rusya’ya esir değişimi teklif etti

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, Rusya’ya Mariupol kentindeki Azovstal Metalürji Fabrikası’ndan yaralı Ukraynalı askerlerin çıkarılması için esir değişimi teklif ettiklerini belirtti.

Vereşçuk, Telegram kanalından, Ukrayna’nın Mariupol şehrinde bulunan Azovstal Metalürji Fabrikası’ndaki duruma dair açıklamada bulundu.

Söz konusu fabrikanın askeri yollarla kurtarılmasının mümkün olmadığını dile getiren Vereşçuk, “Azovstal’i savunanlar teslim olmak istemiyor. Bu, saygıya değerdir. Ruslar da buradan askerlerin çıkarılmasına karşı çıkıyor. Bu bir gerçek ancak Rusların yaptıkları şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin bu konuda çeşitli seçenekler üzerinde çalıştığı bilgisini paylaşan Vereşçuk, şunları kaydetti:

“İlk adım olarak, Ruslara şöyle bir takas teklifinde bulunduk; Azovstal’dan yaralı askerleri insani yardım koridoru üzerinden çıkarıyoruz. Aynı zamanda, esir düşen Rusları, esir değişimi kurallarına göre veriyoruz. Bu konuda anlaşma sağlanmadı, müzakereler devam ediyor.”

Azovstal’daki durum

Rus ordusu Mariupol kentinde kontrolü sağlasa da haftalarca süren çatışmalara rağmen Azovstal’i ele geçirmiyor.

Rus ordusunun kuşattığı Azovstal’daki tüm kadın, çocuk ve yaşlılar Rus ordusu ve Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimleriyle tahliye edilmişti. Fabrikadaki Ukrayna askerleri ise gıda, su ve ilaç sıkıntısına rağmen direnişi sürdürüyor.

Rusya, fabrikadan tahliye koridoru açmıştı

Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol’deki Azovstal Metalürji Fabrikası’ndan sivillerin tahliyesi için 3 gün boyunca belli saatlerde çatışmaları durduracaklarını ve insani koridor açacaklarını bildirmişti.

Daha önce Azovstal’da NATO ülkelerine bağlı bazı subayların gizlendiğinden şüphelendiklerini aktaran Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) lideri Denis Pushilin, Mariupol şehrindeki Azovstal metalurji fabrikasında yaklaşık 400 yabancı paralı askerin bulunduğunu söylemişti.

Azovstal yakınlarında bulunan İzvestia gazetesi muhabiri Aleksandr Safiullin, Mariupol kentindeki durum hakkında yaptığı açıklamasında, Rus hava kuvvetlerinin hala Azovstal fabrikasında çalıştığını vurgulamış, orada yerleşen ve fabrika çevresinde sivillerin güvenli tahliyesine engel olmaya çalışan Ukraynalı militanların bombalandığını aktarmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Nisan’da Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı görüşmesinde, Ukrayna’nın Mariupol şehrindeki Azovstal Metalurji Fabrikası’na yapılması planlanan saldırıyı “gereksiz” olarak nitelendirerek iptal edilmesini emretmişti.

Savunma Bakanı Şoygu, Putin’e sunduğu raporunda Rus birliklerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne bağlı askeri birliklerle Mariupol’ü kurtardığını söylerken, ancak 2 bin kadar militanın Azovstal fabrikasında halen gizlendiğini iletti.

İrina Vereşçuk, Azovstal fabrikasında yaklaşık 1000 Ukraynalı askerin bulunduğunu ve bunlardan yarısının acil tıbbi desteğe ihtiyacı bulunan yaralılar olduğunu bildirmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img