spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya’da yıllık enflasyon yüzde 17,77’e yükseldi

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 17,77’e yükseldi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mevcut fiyat durumu üzerine” raporuna göre, 30 Nisan- 6 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 17,73’ten yüzde 17,77’e yükseldi.

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda, 30 Nisan- 6 Mayıs 2022 döneminde haftalık enflasyon artışı yüzde 0,12 olarak gerçekleşirken, tüketici fiyatlarındaki genel artışın yavaşlamasını sağlayan en temel kalemin meyve ve sebze gibi gıda ürünleri olduğu açıklandı.

Son bir haftada gıda ürünlerindeki fiyat artışının yüzde 0,18 ile yavaşladığını bildiren bakanlık, geçtiğimiz hafta bu büyümenin yüzde 0,38 olduğunu hatırlattığı raporunda, “30 Nisan ile 6 Mayıs 2022 arasındaki haftada enflasyonda yaşanan büyüme hızı, bir önceki haftada görülen yüzde 0,21’lik oranlara kıyasla yüzde 0,12’ye yavaşlamıştır. Meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüş, öte yandan diğer gıda maddelerinde yaşanan fiyat artışları nedeniyle gıda fiyatlarında yüzde 0,18 ile daha yavaş bir büyüme kaydedilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, aynı zamanda gıda dışı ürün fiyatlarındaki büyümede de yavaşlama kaydederken, bununla birlikte Rusya’da benzin fiyatlarının art arda dokuzuncu haftada düşmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Ayrıca, raporlama haftasında turizm, seyahat ve düzenlemeye tabi hizmetlerde fiyat artışı yüzde 0,06 olarak kaydedildi.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, ülkede 30 Nisan’dan 6 Mayıs’a kadar olan dönemde haftalık enflasyon yüzde 0,12 olurken, bir önceki hafta kaydedilen haftalık enflasyon oranları yüzde 0,21 seviyesindeydi.

Kudrin: Önümüzdeki 2 yıl zor geçecek

Rusya Sayıştay Başkanı Aleksey Kudrin, St. Petersburg’da düzenlenen Yasama Meclisi Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, önümüzdeki bir buçuk veya iki yıl içinde Rusya’yı çok zor zamanların beklediğini vurgularken, bu nedenle ülkenin güçlü yönlerini ve kaynaklarını iyi değerlendirmesinin çok önemli olacağını söylemişti.

Rus ekonomisinin zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Kudrin, “Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın muhafazakar tahminlerine göre yıl sonunda ekonominin yüzde 12,4 küçülmesi bekleniyor. Enflasyon ise temel öngörülere göre yüzde 20,7 seviyesinde olacak.” diye konuştu.

Kudrin, ekonomide önemli miktarda belirsizliklerin olduğuna işaret ederek, “Bu kriz, 2009’dan ve salgın döneminden daha büyük. Yaklaşık 2 yıl çok zor durumda yaşayacağız.” dedi.

Ekonominin desteklenmesi için Rus hükümetinin stratejik bir karar aldığını belirten Kudrin, “Bu yıl bütçe kuralını uygulamayacaklar. Bu da Ulusal Refah Fonu’na aktarılması yerine petrol ve doğalgazdan elde edilen ilave tüm gelirlerin harcanacağı anlamına gelir. Tahminlere göre, 6,3 trilyon ruble (yaklaşık 84 milyar dolar) ekonomiyi desteklemek için harcanacak.” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img