spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiÇin ve AB, yaptırımlar nedeniyle Rusya'ya ithalatının azaldığını bildirdi

Çin ve AB, yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya ithalatının azaldığını bildirdi

Rusya’ya ürün ihracatına yönelik güncel verileri paylaşan Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Dairesi, nisan ayında Rusya’nın gerçekleştirdiği ithalat hacimlerinin bir yıl önceki döneme kıyasla yüzde 25,8 azalarak 2,8 milyar dolara gerilediğini belirtirken, Avrupa Birliği (AB) tarafından 11 Mayıs’ta güncellenen Eurostat verilerine göre, 27 AB ülkesinden Rusya’ya Mart 2022’de değer bazında ürün ihracatı, bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 55 düşüşle 3,42 milyar Euro’ya geriledi.

Çin’in nisan ayında Rusya’ya ihracatının temeli elektronik ve elektromekanik ürünler (makine, elektronik ürün, araçlar) olurken, bu kalemlerin tüm yapılan ihracattaki payı yüzde 58’e ulaşıyor.

Uluslararası haber ajansı Reuters, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Pekin’e yaptığı resmi ziyaretinde alınan ortak kararla ikili ticaret hacimlerinin artırılmasının önünün açıldığını vurguladığı haberinde, Rusya’nın Ukrayna’da şubat ayı sonunda başlattığı askeri operasyona rağmen, Rusya ile Çin arasındaki ticaretin her zamanki gibi devam ettiğini, ancak drone tedarikçisi DJI Technology gibi bir dizi Çinli şirketin yine de yaptırım korkusuyla Rusya’daki satışlarını askıya aldığını da vurguluyor.

Rusya, ithalat-ihracat veri paylaşımını geçici olarak durdurdu

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS), daha önce Rusya’nın dış ticaretiyle ilgili aylık verilerin geçici bir süreyle yayınlanmayacağını duyurmuştu.

İhracat hacimleri, Rusya’yla ticaret yapan ülkeler ve ürün kategorileri verilerini herhangi bir spekülasyona meydan vermemek amacıyla geçici olarak kamuoyu ile paylaşmayacağını ilan eden FTS, ticaret ortakları ve ürün kategorileri dahil olmak üzere Şubat ve Mart ithalat-ihracat verilerini yayınlanmadı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle Genel Ticaret Sistemi kapsamında oluşturulan şubat ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre Rusya, belirtilen ayda ithalatta ilk sırada yer aldı.

Şubatta Rusya’dan yapılan ithalat 3 milyar 858 milyon dolar olurken, bu ülkeyi 3 milyar 176 milyon dolarla Çin, 1 milyar 835 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 60 milyon dolarla ABD, 1 milyar 58 milyon dolarla Hindistan izledi. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 39,4’ünü oluşturdu.

Ocak-Şubat döneminde de ithalatta ilk sırayı Rusya alırken, bu dönemde Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye yapılan ithalat 8 milyar 496 milyon doları buldu.

Türkiye’ye ithalatta lider Rusya’yı bu yılın ilk iki ayında 6 milyar 270 milyon dolarla Çin, 3 milyar 275 milyon dolarla Almanya, 2 milyar 339 milyon dolarla ABD, 1 milyar 780 milyon dolarla İtalya takip ederken, ilk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 39,8’ini teşkil etti.

Nabiullina, ithalatta yeni tedarikçi arayışının uzun sürebileceği konusunda uyardı

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nda konuşan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus üreticileri için yurtdışından yeni tedarikçi arayışının en az birkaç ay sürebileceğini belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle Rus tüketicilerle birlikte üreticilerin de ithalat ve ihracat pazarlarında bitmiş ürün ve bileşenlere erişimi kaybetmeye başladığını söyleyen Nabiullina, “Üretimi büyük ölçüde yerelleştirsek dahi bazı ürün ve hammaddelerin yurtdışından alımında büyük sorunlar yaşanıyor. Buna en büyük örnek ana tedarikçilerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oluşturduğu ve tekstil endüstrisi için gerekli dikiş aksesuarlarının satın alınmasıyla ilgili” diye konuştu.

“Örneğin düğmeler. Birçok yerde yapılıyor. Ancak yerli işletmelerin bize söylediğine göre düğme ithalatında yeni ortak arayışı ve lojistik kanallarının hazır olması en az birkaç ay kadar sürebilir” diyen Merkez Bankası Başkanı, aynı durumun kağıt endüstrisinde de yaşandığının altını çizdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img