spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBloomberg, rubleyi dünyanın en iyi para birimi seçti

Bloomberg, rubleyi dünyanın en iyi para birimi seçti

Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, Rusya Merkez Bankası’nın para politikası ve sermaye kontrollerinin 2022’de rubleyi dünyanın en iyi para birimine dönüştürdüğünü yazdı.

Rublenin yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 11 değer kazandığını vurgulayan ajans, rublenin dünya üzerinde takip edilen 31 ana para birimi arasındaki büyümede lider konuma geldiğini kaydetti.

Yayın, Rus hükümetinin yaptırımların uygulanmasının ardından aldığı önlemler sayesinde ruble döviz kurunun güçlendiğini açıkladığı haberinde, “Hükümet ve Merkez Bankası, uyguladığı sıkı para politikası ve sermaye kontrolü sayesinde ihracatçıları döviz gelirlerini satmaya mecbur bırakırken, doğalgaz arzının ruble olarak ödenmesi kararı aldı. Bu sayede iç piyasada rublenin yabancı para birimleri karşısında değer kazanması sağlandı” ifadelerine yer verdi.

Ajansa göre rubleyle yapılan birçok borsa işleminin durdurulduğu ve rublenin borsadaki değerinin Rus para biriminin küresel olarak gerçek fiyattan işlem gördüğü anlamına gelmediği de vurgulanırken, Bloomberg açıklamasında, “Benzer kararlar alan Türkiye ve Arjantin’in bu tür sonuçlara ulaşamadığı düşünüldüğünde, Rus rublesinin alınan önlemlere çok iyi yanıt verdiği kaydediliyor. Türk lirası ve Arjantin pesosu rekor düşüş yaşayarak toparlanamazken, ruble ise güç kazanmaya devam ediyor” diye yazıldı.

Rus para birimi, Merkez Bankası tarafından ülkede uygulanan para politikası ve sermaye kontrollerinin etkisinden sonra, mart ortasından bu yana dolar ve Euro karşısında istikrarlı bir şekilde güçleniyor.

Rusya’da ihracatla uğraşan işletmelerin döviz gelirlerinin yüzde 80’inin iç piyasada satma zorunluluğu ve dövize olan düşük talep nedeniyle 10 Mart’ta 121,5 rubleye ulaşan ABD doları, 12 Mayıs itibariyle 66 ruble seviyesinde seyretti.

Mart ayında 132,4 rubleye çıkarak rekor kıran Avrupa para birimi Euro ise 12 Mayıs itibariyle 70 ruble seviyesinde işlem gördü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img