spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRuslar giyimde yerli markalara yönelmeye başladı

Ruslar giyimde yerli markalara yönelmeye başladı

H&M, Zara, Levi’s, Mango ve benzeri büyük uluslararası giyim markalarının Rusya’da kepenk indirmesiyle ülkede giyim satışlarında yıllık bazda yaklaşık yüzde 25 düşüş yaşandığı açıklanırken, Rus tüketicilerin yavaş yavaş Rus markalarına geçtiği kaydedildi.

Kommersant gazetesine konuşan piyasa uzmanları,  Rusların düşen gelirleri ve yüksek derecede belirsizlik nedeniyle giyim sektörünün de uzun süreli bir krize hazırlandığını vurgularken, ülkenin en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank araştırmalarına göre Rusya’nın en büyük giyim mağazalarında nisan ayında giyim satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşüş gösterdi.

Analistler, dinamiklerin Ukrayna’da bir askeri operasyonun başlamasından sonra Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan yabancı giyim markalarının mağazaları kapatmasıyla sürekli düşüş gösterdiğini kaydederken, Rusların giyim alışverişlerinde önemli paya sahip olan Zara, Massimo Dutti, Bershka,H&M ve Uniqlo’nun kapanmasıyla sektörde büyük duraklamaya girildiğini aktardı.

Bununla birlikte nisan ayında yerli giyim markalarının satışlarında yüzde 8’lik artış gözlemleyen VTB Bank, nisan ayı başında Rus markaların cirolarında yüzde 14 ila 28 oranlarında artış yaşandığını bildirdi.

Çevrimiçi alışverişte Rus giyim markalarına olan taleplerin mart ayında yüzde 23 arttığı bildirilirken, nisan ayında yerli giyime olan taleplerde yüzde 17’lik artış yaşandığı belirlendi.

VTB ile ortaklaşa düzenledikleri araştırmaların sonuçlarını değerlendiren Platforma CEO’su Aleksey Kashtanov, yerel markalara tam bir geçişten bahsetmenin henüz çok erken olduğunu, ancak Rus mağazalarında harcama dinamiklerinin önemli ölçüde arttığını doğruladı.

Fashion Consulting Group (FCG) CEO’su Anna Lebsak-Kleymans, 2021’de Rusya’daki çalışmalarını askıya alan büyük giyim markalarının giyim pazarında yüzde 20’lik paya sahip olduğunu vurgularken, toplam cirolarının 2,69 trilyon ruble olduğunun tahmin edildiğini,bu nedenle  bu mağazaların kapanmasının satışlarda düşüşe yol açmasının mantıklı olduğunu sözlerine ekledi.

“Rus tüketiciler, henüz alışkanlıklarından ve favori markalarından ne kadar zaman vazgeçmek zorunda kalacaklarını anlamıyor” diyen Kleymans, şubat ayının sonundan bu yana Rusya’daki tüketici talebinin temel ürünlere kaydığını da eklerken, giyimin Rusların ihtiyaçları arasında en düşük önceliğe sahip olduğunu, tüketicilerin bekle-gör tutumu aldığını belirtti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img