spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da yeni QR kodu dolandırıcılığı tespit edildi

Rusya’da yeni QR kodu dolandırıcılığı tespit edildi

Rusya Federasyonu Dijital Kalkınma ve Kitle İletişim Bakanlığı, ülkede aşı sertifikasıyla verilen QR kodlarıyla ilgili yeni dolandırıcılık faaliyetlerinin tespit edildiğini duyurdu.

Dolandırıcıların QR kodlarını kullanarak bireylerin gosuslugi (e-devlet) hesaplarını çaldığı vurgulanan bakanlık açıklamasında, “Kamu hizmetleri portalında QR kodlarla yeni bir dolandırıcılık yöntemine göre, gosuslugi hesabının ele geçirilmesi ile banka hesaplarına ulaşıldığı tespit edilmiştir. Vatandaşları arayan veya SMS mesajı gönderen dolandırıcılar, ‘sözde’ QR kodu problemi nedeniyle vatandaşlardan gosuslugi şifresini istemekte, ardından yeni bir şifre oluşturup e-devlet hesaplarını ele geçirmektedir” ifadelerini kullandı.

Rus vatandaşlarının gosuslugi ve QR kodlarıyla ilgili aramaları ve SMS mesajlarını dikkate almaması konusunda uyaran Dijital Kalkınma Bakanlığı, bu tür dolandırıcılık faaliyetleri yüzünden kamu hizmetleri portalında siber güvenlik tedbirlerinin artırıldığını bildirdi.

Sözde QR kodu sorgulama hatası ile ilgili cep telefonlarına gelen mesajlara yanıt verilmemesi gerektiğinin altını çizen bakanlık, kişisel verilerin hiçbir şekilde paylaşılmaması tavsiyesinde bulundu.

Bakanlık, telefon üzerinden gosuslugi hizmet şifresinin değiştirilmemesi ve şifreli mesajın kimseye iletilmemesi gerektiğini vurgularken, Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19’a karşı aşılandıktan sonra gerekli bilgileri portala otomatik olarak aktardığını hatırlattı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img