18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Golikova, Rusya'daki yabancıların nasıl COVID-19 sertifikası alabileceğine açıklık getirdi

Golikova, Rusya’daki yabancıların nasıl COVID-19 sertifikası alabileceğine açıklık getirdi

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Rusya’yı ziyaret eden veya ülkede yaşayan yabancı vatandaşların nasıl COVID-19 sertifikası alabileceğini açıkladı.

Şuan Rusya ile diğer ülkeler arasında coronavirüs aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınmadığını belirten Golikova, ancak yabancıların Rusya’da antikor testi yaptırarak altı ay süreyle sertifika alabileceklerini söyledi.

Yurt dışında coronavirüs enfeksiyonu geçiren veya yabancı bir aşı ile aşılanmış yabancı veya Rus vatandaşlarının Rusya’ya geldikten sonra antikor testine tabi tutulabileceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı, “ Testler sonrasında eğer yeterli antikor seviyesine sahiplerse altı ay geçerli bir sertifika alabilirler” diye konuştu.

Golikova, Rusya’nın aşı ve aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda yabancı ülkelerle çalıştığını da vurgularken, bu süreç içerisinde yabancı aşılarla aşılanan veya daha önce enfeksiyon geçiren yerli ve yabancıların sertifika alabileceğini, bu belgeye sahip olabilmek için antikor testinin yeterli olacağını sözlerine ekledi.

Buna göre Rusya’da antikor testi yapan yabancı vatandaşların antikor seviyelerinin yeterli olması durumunda kendilerine 6 ay süreye sahip COVID-19 sertifikası verilebilecek.

Antikor oranları yüksek çıkan ve PCR testi pozitif olanlar da bu belgeyi bir yıl boyunca kullanabilecekler.

Bu fırsat, 1 Ocak 2021’den sonra COVID-19 testi pozitif çıkan Rus ve yabancı vatandaşlar için geçerli olacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...