18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi 2021'de Rusya'nın salgınla mücadeleye ne kadar para harcadığı belli oldu

2021’de Rusya’nın salgınla mücadeleye ne kadar para harcadığı belli oldu

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2021 yılında coronavirüs ile mücadele önlemlerine yönelik bütçe harcamalarının yaklaşık 850 milyar rubleye ulaştığını açıkladı.

Bakan, her şeyden önce bütçeden harcanan rakamların vatandaşların tıbbi bakımına ve sağlık sistemine yönlendirildiğini vurgularken, bu yıl COVID-19 tedavisi için birinci basamak sağlık hizmetlerine bütçe desteklerinin süreceğini ifade etti.

“Bu yıl bu sağlık ile ilgili sorun Omicron nedeniyle daha da derinleşebilir. Daha hızlı yayıldığı kaydedilen enfeksiyonun sağlık sistemine daha fazla yük teşkil edeceğini düşünüyoruz” diyen Siluanov, Hazine’nin 1 Kasım 2021 tarihli verilerine göre COVID-19 ile mücadele kapsamında bütçe harcamalarında vatandaşlar için tıbbi bakım sağlanmasına 141 milyar ruble aktarıldığını, sağlık çalışanlarına ek ödemelerin 216 milyar ruble olduğunu, 2022’nin ilk yarısında bu destekler için 128,5 milyar rublenin daha tahsis edildiğini sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2021’deki ek federal bütçe gelirlerinin 4 trilyon ruble olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Hazinenin bu yıl elde ettiği gelirlerin ekonominin toparlandığı anlamına geldiğini belirten Siluanov, “Bu yıl hazine 4 trilyon ruble civarında ek gelir elde etti. Bu gelirleri hem salgınla mücadelede hem de ekonomiyi geliştirmede kullanacağız. Aynı zamanda ek gelirleri vatandaşları desteklemeye yönelik önlemlere yönlendirdik  diye konuştu.

Devam eden pandemiye rağmen bu yılın ekonomik sonuçlarının kötü olmadığını vurgulayan Siluanov, bu yıl sonunda ekonomik büyümenin yüzde 4,5 civarında olmasını beklediklerini, ayın zamanda nüfusun reel gelirlerinde büyümenin de beklendiğini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...