18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya’da ilk çocuk için sosyal yardım rakamları açıklandı

Rusya’da ilk çocuk için sosyal yardım rakamları açıklandı

Rusya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Anton Kotyakov, 1 Şubat 2022’den itibaren ilk çocuk sahibi olan ebeveynlere verilecek tek seferlik sosyal yardım tutarının yüzde 8,4 artışla 524 bin 500 rubleye çıktığını açıkladı.

Analık yardımı olarak nitelendirilen tek seferlik doğum parası, Rusya’da ilk çocuk için 524 bin 500 ruble (7 bin 37 dolar) olurken, ikinci çocuk için ise doğum parası 693,1 bin ruble oldu.

Kotyakov, ikinci çocuğun doğumunda, ailenin ilk çocuğun doğumu sonrası analık yardımı alması durumunda sadece ek ödeme tutarı olan 168 bin 600 ruble alabileceğini de vurgularken, aynı zamanda çocuk doğuran yalnız anneler için aylık yardımlarda yüzde 8,4 oranlarında zam yapılacağını sözlerine ekledi.

Kotyakov, aynı zamanda bu yıl devlet başkanı tarafından verilen talimat sonrası emekli maaşlarındaki yüzde 8,6 zammın 30,8 milyon Rus vatandaşını etkileyeceğini belirtirken, emekli maaşlarının 18 bin 984 rubleye (254,72 ABD doları) çıkarılacağını duyurdu.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...