18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Çalışan Ruslara verilen yeni yıl ikramiyesi tutarı belirlendi

Çalışan Ruslara verilen yeni yıl ikramiyesi tutarı belirlendi

Rusya’nın en büyük iş ilanları hizmetlerinden Rabota.ru’nun düzenlediği anketi sonuçlarına göre, ülkede çalışan Rusların yüzde 37’si iş yerinden 10 bin rublelik yılbaşı ikramiyesi aldığını söyledi.

Aralık ayında Rusya’nın tüm bölgelerinden 7 bin çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen anketlere göre, katılanların yüzde 28’i yılbaşında çalıştığı işletmenin kendisine ikramiye verdiğini söylerken, yüzde 37’si ikramiye tutarının 10 bin ruble olduğunu belirtti.

Çalışan Rusların yüzde 17’si yeni yılda şirketten 20 bin ruble ikramiye aldığını açıklarken, Rusların yüzde 9’u 30 bin rubleye kadar, yüzde 8’i ise 50 bin rubleye kadar ikramiye aldığını katardı.

Çalışmaya katılanların yüzde 13’ü yılbaşı arifesinde 50 bin rubleden fazla ikramiye aldığını vurgularken, katılımcıların yüzde 16’sı işverenlerinin teşvik olarak 13. maaş olarak nitelendirilen ek aylık maaş aldığın itiraf etti.

Ankete katılanların Rusların yaklaşık yüzde 30’u işyerinden aldığı yılbaşı ikramiyesini yeni yıl hediyeleri ve yılbaşı sofrasına harcadığını belirtirken, ankete katılanların dörtte biri ise ikramiyesiyle kredi borcunu ödediğini açıkladı.

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 16’sı kara günlerde kullanmak için ikramiyesini birikime yatırdığını söylerken, Rusların yüzde 10’u ikramiyeyi sağlıkları için harcadıklarını, yüzde 9’u ise yaz tatili veya büyük satın alımlar için biriktirdiklerini iletti.

Rabota.ru anketine katılan çalışanların yüzde 8’i ikramiyeyi kendileri için harcadıklarını bildirirken, bu parayla giysi, ayakkabı, takı veya kozmetik ürünü aldığını, çalışanların yüzde 7’si ise ikramiyeyi evde tamirata harcadığını aktardı.

Aralık ayında bir diğer çevrimiçi iş ilanları servisi Superjob anketleri, ülkedeki işverenlerin yüzde 43’ünün çalışanlarını yılbaşı ikramiyesiyle ödüllendirmeyi planladığını ortaya çıkarmıştı.

Ankete katılan işverenleri yüzde 23’ü yılbaşı çalışanlarına vereceği ikramiyelerini seçerek dağıtacağını belirtirken, işletmelerin yüzde 20’si ise tüm çalışanlara ödeme yapacağını vurguladı.

Çalışan Rusların sadece yüzde 29’unun yıllık prim almayı beklediği kaydedilen araştırmada, ankete göre şirketlerin yüzde 36’sı yeni yılda ikramiye vermeyi planlamazken, işverenlerin yüzde 21’si ise kararı henüz vermediğini söyledi.

2019 yılında yapılan anketlerde çalışanlarına ikramiye vermeyi planlayan şirketlerin oranı yüzde 15 olurken, 2020 yılında bu oran yüzde 17 olarak kaydedilmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...