18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Birleşmiş Milletler, Rusya ekonomisinin 2022 büyüme tahminini açıkladı

Birleşmiş Milletler, Rusya ekonomisinin 2022 büyüme tahminini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan “Dünyadaki ekonomik durum ve 2022 beklentileri” raporuna göre, Rusya ekonomisinin 2022 yılı büyümesi yüzde 2,7 olacak.

Kuruluşun uzmanlarına göre 2023’te ekonomideki büyümenin yüzde 2,3 oranlarına yavaşlaması beklenirken, raporda yer alan açıklamada, “2021 yılında Rusya’nın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) büyüme oranları yüzde 4,2 olarak tahmin edilirken, 2022’de Rusya ekonomisinin büyüme hızının bir önceki yıla göre yavaşlayacağı beklenmektedir” ifadelerine yer verildi.

2021’de Rusya’da ekonomik büyümenin en büyük itici gücünün zorlu bir piyasa durumunda devletin sosyal yardımları ve çalışan ücretlerindeki artış yoluyla hane gelirlerinin toparlanması olduğunu belirten BM uzmanları, ayrıca geçtiğimiz yıl ülkedeki yatırım faaliyetlerinin de arttığının altını çizdi.

Rusya’nın işsizlikle mücadelesi başarılı

Rapora göre Rusya’da işsizlik oranları geçen yıl neredeyse pandemi öncesi seviyelere geri dönerken, 2021’in başından bu yana yüzde 5’in altına düştü.

BM ayrıca Merkez Bankası’nın 2021’de uyguladığı sıkı para politikasının yüksek enflasyon beklentileri korkusu nedeniyle 2022’de de devam etmesini bekliyor.

BM: Küresel ekonomik toparlanma bu yıl hız kaybediyor

BM uzmanları, Ekonomik durum ve 2022 beklentileri raporunda geçtiğimiz yıl yaşanan küresel ekonomik toparlanmanın bu yıl hız kaybedeceğini vurgularken, 2021’deki toparlanmanın ardından dünya ekonomisinin ters yönde güçlü bir rüzgarla karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı.

Rapora göre, küresel ekonomik toparlanma bu yıl salgındaki yeni dalgalar, kalıcı iş gücü piyasası zorlukları, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve artan enflasyon baskısı nedeniyle ters yönde bir rüzgarla karşı karşıya.

2021’deki yüzde 5,5’lik büyümenin ardından, küresel ekonomin 2022’de yüzde 4, 2023’te ise yüzde 3,5 büyümesi bekleniyor.

Geçen sene tüketici harcamalarındaki güçlü artış, yatırımların artması ve mal ticaretinin salgın öncesi seviyeleri aşması, 2021’deki güçlü toparlanmayı 40 yılın en üst seviyesine çıkardı.

Ancak Çin, ABD ve Avrupa Birliği’nde büyüme ivmesi, parasal ve mali teşviklerin etkilerinin azalmaya başlaması ve tedarik zincirinde büyük aksamalarının ortaya çıkmasıyla 2021 sonlarında önemli ölçüde yavaşladı.

İşgücü piyasasının toparlanmasında gecikmeler yaşanacağına dikkat çekilen raporda, küresel yoksulluk seviyesinin artacağı ve istihdamın gelecek iki yıl boyunca salgın öncesi seviyelerin oldukça altında kalacağı tahmin edilirken, gelişmiş ekonomilerdeki işgücü sıkıntısının tedarik zinciri sorunlarına ve enflasyona katkı sağladığı, gelişmekte olan ülkelerde ise istihdam artışının zayıf kaldığına dikkat çekildi.

Rus ekonomistlerin tahminleri daha karamsar

Yakın zamanda ulusal ve uluslararası kuruluşların 2022 yılı Rusya ekonomisi tahminlerini derleyen Bloomberg, haberinde ülke ekonomisi için daha da kötümser tahminler olduğunun altını çizerken, Rusya’nın dev özel bankası Alfa Bank’ın baş ekonomisti Natalia Orlova’nın gelecek yıl yüzde 1,5 büyüme hedeflediklerini, bankanın 2022’nin jeopolitik risklerle birlikte ekonomik büyüme için çok olumsuz “güçlü finansal oynaklık” getireceğine inandığını yazdı.

Rusya Ekonomi Yüksekokulu uzmanları, düşük bazla ilişkilendirilebilecek olan 2021 yılı büyümesinin cari yıl sonu itibariyle tükendiğine işaret ederken, bu nedenle 2022 yılında GSYH büyümesinin sınırlı olacağının altını çiziyor.

2022’nin sonuna kadar yüzde 2,5’lik bir büyüme bekleyen Ekonomi Yüksekokulu, uzun vadede Rusya ekonomisindeki yıllık büyümenin sadece yüzde 2 civarında olacağını öngörüyor.

“Ekonomik büyümenin ana itici güçleri ihracat sektörleri olacak”diye konuşan Otkritie Bank’ın kıdemli ekonomisti Maksim Petronevich, 2022’de OPEC+ kapsamında petrol üretiminde daha fazla artış ve ayrıca düşük yeraltı gaz rezervleri nedeniyle gaz ihracatında artış beklendiğini, Rusya’nın 2022’deki GSYH büyümesinin de petrol endüstrisinin performansına bağlı olacağını vurguladı.

Moscow City

Rus uzmanların 2022 GSYH büyüme tahminleri

Rusya’daki ekonomistlerin 2022 cari yıl sonuna ilişkin ekonomik büyüme tahminleri ise şu şekilde oluştu:

BC Yatırım – 2022 yılı ekonomik büyüme tahmini yüzde 2,6

VTB Capital – yüzde 2,4

Gazprombank – yüzde 2,1

Zenith Bank – yüzde 2,2

NRA – yüzde 2,5-3

Promsvyazbank – yüzde 2,2

Sberbank – yüzde 2,5

Sovcombank – yüzde 2,5

Tinkoff Bank – yüzde 2-2,2

Uralsib – yüzde 2,6

ExpertRA – yüzde 2,8

Ocak ayı başlarında uluslararası haber ajansı Bloomberg’in konsensüs tahmininde Rusya ekonomisinin 2022’deki büyümesi yüzde 2,5 seviyesinde ön görülürken, 30 uluslararası ekonomistin tahminlerinin yayılımı yüzde 1,7 ile yüzde 3,3 arasında değişim gösterdi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2022 ve 2023 yıllarında Rusya’nın GSYH büyümesinin yüzde 2,6 ile önümüzdeki iki yıl içinde yavaşlamasını bekliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...

Rusya, tüm mutasyonlara karşı yeni COVID-19 aşısı üzerinde çalışıyor

Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktör Yardımcısı Denis Logunov, merkezin aynı anda birkaç coronavirüs varyantına karşı yeni bir aşı...