18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Omicron varyantı Moskova’da yeni kısıtlamalara yol açabilir

Omicron varyantı Moskova’da yeni kısıtlamalara yol açabilir

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, başkentte Omicron varyantı nedeniyle vakalardaki artışın sağlık sistemini zorlaması durumunda yeni kısıtlamalar ilan edilebileceği sinyalini verdi.

Yefimov, kentte yeni kısıtlamalarla ilgili kararın vaka oranı ve hastaneye yatış sayısına göre verileceğini vurgulayarak, “Böyle bir ihtiyaç ortaya çıktığında sağlık kurumlarımızın kapasite sınırını zorlamaması için kısıtlamalara başvurabiliriz. Bu durumda günlük vaka sayıları ve hastaneye yatış sayısındaki artışa bakacağız” diye konuştu.

Federal TV kanalı Rossiya 24’e konuşan Belediye Başkan Yardımcısı, son dalga örneğinde sadece tüm ülke ile birlikte kısıtlamalar getirildiğinde bunun sonuçlarını kısa sürede gördüklerini belirtirken, kısıtlamaların kısa sürdüğünü ve ekonomiye minimum zarar verdiğini söyledi.

Yefimov, ilan edilebilecek olası kısıtlamaların başkent işletmeleri tarafından zaten bilindiğinin ve üzerinde önceden çalışılan kısıtlamalar olduğunun altını çizerken, “Başkentteki girişimcilerimiz ve bir bütün olarak şehir sistemi, bu kısıtlamalar altında çalışmayı öğrendi” diye konuştu.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, daha önce vakalardaki artış nedeniyle 28 Ekim 2021 ile 7 Kasım 2021 tarihlerinde başkentte karantina ilan etmişti.

11 Ocak 2022’de hükümet yetkilileriyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, ülkedeki yeni yıl tatili döneminde Omicron vakalarının üç kat arttığını açıklamıştı.

Toplantıda, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de artan vakalara ilişkin uyarılarda bulunarak, “Riskli bir durumdayız. 7 ila 10 gün içerisinde vaka sayılarında önemli artış yaşanacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...