18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Gref: ABD'nin olası yaptırımlarına hazırız

Gref: ABD’nin olası yaptırımlarına hazırız

Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank’ın başkanı German Gref, ABD’nin Sberbank’a yönelik olası yaptırımlarından korkmadıklarını belirterek, “Tüm senaryolara karşı hazırız” diye konuştu.

Gref, ABD Senatosu’ndaki Demokratların dün hazırladığı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda aralarında Sberbank’ın da bulunduğu çok sayıda kurum ve şahsa yönelik yaptırım öngören yasa tasarısını gazetecilere değerlendirdi.

Olası yaptırımlara yönelik hazırlıklı olduklarını belirten Gref, “Her gün bir şeyle tehdit edildiğinizde sonunda korkmayı bırakırsınız. Bu yüzden korkmuyoruz. Tüm senaryolara karşı hazırız.” diye konuştu.

ABD’de hazırlanan söz konusu tasarıyla Rus ordusuna güvenli mesaj sistemleri sunan şirketler ile önemli bankalar ve diğer finans kuruluşları hedef alınıyor. Ayrıca, işgal durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil üst düzey hükümet yetkilileri ve askeri yetkililere yaptırım uygulanması öngörülüyor.

Aralık ayında açıklama yapan Gref, Rusya piyasalarının risk ve gelir açısından önümüzdeki on yılda dünyanın en çekici yatırım noktalarından biri olacağını inandığını belirtirken, “Rus hükümetinin öncelikleri sağlam mali, makroekonomik ve yatırım politikaları izlerken çekiciliği de artırmak. Aynı zamanda geleneksel enerji kaynaklarına olan taleplerde henüz düşüş beklemiyoruz” diye konuşmuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...