18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Gintsburg: Sputnik V aşısının Omicron için modifiye edilmesine gerek yok

Gintsburg: Sputnik V aşısının Omicron için modifiye edilmesine gerek yok

Rusya Sağlık Bakanlığına bağlı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, COVID-19’a karşı yerli aşı olan Sputnik V aşısının Pfizer / BioNTech ve Moderna aşılarındaki çalışmaların aksine Omicron mutasyonuna göre modifikasyona ihtiyaç duymadığını söyledi.

Moderna şirketinin Omicron varyantına karşı koruma sağlayan yeni aşı çalışmaları açıklamasına atıfta bulunan Gintsburg, Sputnik V’nin böyle bir ayrı çalışmaya ve yeni bir modifikasyona ihtiyacı yok. Sputnik V ile aşılama ve altı ay içinde Sputnik Light ile yeniden aşılama Omicron için yeterli” diye konuştu.

10 Ocak 2022’de Moderna CEO’su Stephane Bancel’in, “Omicron varyantına karşı koruma sağlayan aşı için çalışmalar devam ediyor” açıklamasından sonra Pfizer ve BioNTech’ten de yeni bir açıklama gelmişti.

Türkiye’de de kullanılan Comirnaty isimli aşıyı üreten Pfizer/BioNTech, orijinal formül ile birlikte Omicron varyantına karşı geliştirilen yeni bir formülün bir arada kullanılacağı modifiye aşı oluşturulacağını duyurdu.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, katıldığı bir konferansta Mart ayında aşının tamamlanabileceğini söylerken, “Pfizer, mart ayında ABD’li yetkililerle masaya oturarak Omicron’a karşı modifiye edilmiş aşının onayı için görüşerek pazara sunulabilecek. Üretime başladık” dedi.

Pfizer ve BioNTech, mRNA teknolojisini kullanarak 1 yıldan kısa bir süre içinde corona virüsüne karşı aşı geliştirmeyi başarmıştı. Kasım ayının sonunda ise iki şirket Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantına özel bir aşı için çalıştıklarını duyurmuştu.

Gamaleya Direktörü Aleksandr Gintsburg, bu şirketlerin COVID-19’a karşı aşılarında modifikasyon yapılacağı açıklamalarının, ürettikleri aşının Omicron’a karşı etkisiz olduğunun kanıtı olduğunu söylerken, “Sputnik V’in aksine Omicron’a karşı aşılarının işe yaramadığı gerçeğiyle modifikasyona ihtiyaç duyuyorlar” ifadelerini kullandı.

Aşıların üretim teknolojileri farklı

“mRNA teknolojili aşılarda S-proteininin sabit bir konformasyonu vardır. Bu da ilk COVID-19 mutasyonu olan Wuhan varyantına karşı iyi çalışır. Sputnik V’de ise S- proteinler sabit değil farklıdır. Bu nedenle Sputnik V tarafından aşılananlarda spesifik antikorların sayısı enlemde çok daha fazladır, yani daha geniş bir virüs nötralize edici antikor yelpazesi oluşur” diye konuşan Gintsburg, bu sayede Sputnik V’nin farklı mutasyonlara karşı çalıştığını belirtti.

Sürü bağışıklığı hakkında konuşan Gintsburg, altı ay içinde gerekli sürü bağışıklığı seviyesine ulaşmak için Rusya Federasyonu’nda günde aşılanan vatandaş sayısının şimdikinin on katı olması gerektiğini de vurgularken, “Yani Rusya’da günde 600 ila 700 bin kişi aşılanmalı ki en az yüzde 80’lik sürü bağışıklığına ulaşabilelim. Aynı zamanda yaptırdığı aşının üzerinden altı ay geçmiş olanlar da yeniden aşılanmalıdır” diye konuştu.

11 Ocak’ta hükümet yetkilileriyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, ülkedeki yeni yıl tatili döneminde Omicron vakalarının üç kat artığını açıklamıştı.

Mart ayına kadar günlük vaka sayılarının 100 binlere çıkabileceğini söyleyen Popova, “Tatil döneminde vakaları üç kat artarak toplam 305’e çıktı. Omicron varyantını taşıyan birisi, hastalığı kaptıktan iki gün sonra virüsü başkalarına yayabilirken, ilk semptomları ancak üçüncü gün sonrasında gösteriyor.” diye konuştu.

Toplantıda, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de artan vakalara ilişkin uyarılarda bulunarak, “Riskli bir durumdayız. 7 ila 10 gün içerisinde vaka sayılarında önemli artış yaşanacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...