spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemQR kodu yasa tasarısı, Duma tarafından bölgelere yeniden gönderildi

QR kodu yasa tasarısı, Duma tarafından bölgelere yeniden gönderildi

Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, dün akşam ilk oturumda kabul edilen ve halka açık yerleri ziyaret etmek için QR kodu zorunluluğunu öngören yasa tasarısının Rusya’nın tüm bölge yönetimlerine, Federasyon Konseyi’ne ve ikinci oturum için görüşülmek üzere hükümete yeniden gönderildiğini duyurdu.

Resmi Telegram hesabında belgenin parlamentonun alt kanadı tarafından ilk oturumda onaylandığını belirten Volodin, “Şimdi yeni yasa tasarısı her bölge yönetiminin onayına sunulacak. Toplumu bireysel özgürlüklerini gözeterek salgının yayılmasından korumak bizim için çok önemli. Bu yüzden onayladığımız yasa tasarısını tekrar tartışma için bölgelere ve Federasyon Konseyi’ne gönderiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hükümetin sunduğu yasa tasarısına göre, 1 Şubat itibariyle aşı olarak QR kodu sahibi olmayan vatandaşlar, halka açık etkinlikler, kafe, restoran ve perakende mağazalarını ziyaret edemeyecek.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, hükümetin sunduğu kafe ve restoran gibi tüm halka açık yerlerde QR kodu zorunluluğu yasa tasarısını dün düzenlenen ilk oturumunda onaylamıştı.

QR kodu kontrolü yapıldıktan sonra vatandaşların yeme-içme işletmeleri ve perakende mağazalara girmesine izin veren uygulama, aynı zamanda önceden coronavirüs enfeksiyonu ile hastalanmış ve bu nedenle QR kodu almış bireyleri de kapsıyor.

Aşı olan veya COVID-19 hastalığı geçirenlere verilen QR kodlarının geçerlilik süreleri bir yıl olarak belirlenmişti.

Yabancı vatandaşlar ve yabancı aşıyla aşılananlar hakkında 

Hükümetin sunduğu QR kodu zorunluluğu yasa tasarısı, Rusya’da tescillenmemiş yabancı bir aşı ile aşılanan Rus ve yabancı vatandaşların halka açık yerleri ziyaret etme prosedürünün Rospotrebnadzor tarafından geliştirildiğinin altını çizerken, bu kategorideki yerli ve yabancı vatandaşların yine de yanlarında negatif bir PCR testi taşımalarının gerektiğini de ekliyor.

1 Şubat 2022 itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen halka açık yerlerde QR kodu zorunluluğu yasası çocukları ve gerekli resmi belgesi olması koşuluyla tıbbi olarak aşıya karşı hassas bireyleri kapsamıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, hafta başında COVID-19’a karşı yabancı aşılarla aşılanan Rusların antikor testi yaptırdıktan sonra 6 ay geçerli olacak COVID-19 sertifikası alabileceğini duyurmuştu.

Ulaşımda QR kodu zorunluluğu ise reddedilmişti

13 Aralık’ta hükümetin QR kodu zorunluluğunun ulaşımda kullanılmasına ilişkin ikinci yasa tasarısını geri çeviren Duma, yasa tasarısının değerlendirmeden kaldırılacağını açıklamıştı.

Yasa tasarısının kamuoyu ile tartışıldıktan sonra değerlendirmeye alınmamasına karar verildiğini vurgulayan Volodin konu hakkında yaptığı açıklamada “Bölge yönetimleri ve vatandaşlarımızın tepkilerini de inceledik. Toplumun ulaşımda QR kodu zorunluluğunu istemediğini, bölge makamlarının ise yeterli altyapıya sahip olmadığını gördük. Bu yüzden yasa tasarısının gündemden çıkarılması konusunu görüşeceğiz” diye konuştu.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in salgın sırasında salgın sırasında aceleyle verilen kararların kabul edilemez olduğunu söylediğini hatırlatan Volodin, işaret ettiğini Putin’in de altını çizdiği “insanların hak ve özgürlüklerini sınırlamamak için” ulaşım sisteminin hazır olup olmadığını dikkatlice incelemek gerektiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img