spot_img
18.6 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemDuma, halka açık yerlerde QR kodu zorunluluğunu onayladı

Duma, halka açık yerlerde QR kodu zorunluluğunu onayladı

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması, hükümetin sunduğu kafe ve restoran gibi tüm halka açık yerlerde QR kodu zorunluluğu yasa tasarısını dün düzenlenen ilk oturumunda onayladı.

Duma’da düzenlenen oturuma Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Sağlık Bakanı Mihail Murashko ve Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova da katılırken, ilk okumada kabul edilen yasa tasarısı, vatandaşların halka açık kültür etkinlikleriyle birlikte kafe ve restoran işletmelerine girişlerinde aşılandıklarına dair kanıt niteliği taşıyan QR kodu göstermelerini zorunlu kılıyor.

QR kodu kontrolü yapıldıktan sonra vatandaşların yeme-içme işletmeleri ve perakende mağazalara girmesine izin veren uygulamanın, aynı zamanda önceden coronavirüs enfeksiyonu ile hastalanmış ve bu nedenle QR kodu almış bireyleri de kapsıyor.

Aşı olan veya COVID-19 hastalığı geçirenlere verilen QR kodlarının geçerlilik süreleri bir yıl olarak belirlenmişti.

Yakın zamanda Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 1 Ocak 2021’den itibaren veri tabanlarında PCR testinin pozitif çıktığına dair bilgisi bulunan ve coronavirüse karşı antikor taşıyan vatandaşlara verilen sertifika ve QR kodu geçerlilik süresinin 1 yıla çıkartıldığını duyurmuştu.

PCR testleri pozitif çıkan ancak COVID-19 teşhisi konulmayan vatandaşlara uygun tıbbi laboratuvarlarda antikor testlerinden geçmelerinin teklif edileceğini söyleyen Golikova, bu sonuçlara göre de sertifika verileceğini sözlerine ekledi.

Yabancı vatandaşlar ve yabancı aşıyla aşılananlar hakkında

Hükümetin sunduğu QR kodu zorunluluğu yasa tasarısı, Rusya’da tescillenmemiş yabancı bir aşı ile aşılanan Rus ve yabancı vatandaşların halka açık yerleri ziyaret etme prosedürünün Rospotrebnadzor tarafından geliştirildiğinin altını çizerken, bu kategorideki yerli ve yabancı vatandaşların yine de yanlarında negatif bir PCR testi taşımalarının gerektiğini de ekliyor.

1 Şubat 2022 itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen halka açık yerlerde QR kodu zorunluluğu yasası çocukları ve gerekli resmi belgesi olması koşuluyla tıbbi olarak aşıya karşı hassas bireyleri kapsamıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, hafta başında COVID-19’a karşı yabancı aşılarla aşılanan Rusların antikor testi yaptırdıktan sonra 6 ay geçerli olacak COVID-19 sertifikası alabileceğini duyurmuştu.

Yurtdışında yaşayan Rus vatandaşlarının Sputnik V ile aşılandıkları takdirde antikor testi sonrası altı aylığına sertifika alabileceklerini söyleyen Golikova, “Aynı durum yurtdışında yabancı aşılarla aşılanan Ruslar için de geçerlidir. Rusya’nın henüz tescil etmediği yabancı aşılarla aşılanan vatandaşlarımız da antikor testi yaptırarak altı ay geçerli sertifika alabilir” diye konuştu.

Ulaşımda QR kodu zorunluluğu ise reddedilmişti

13 Aralık’ta hükümetin QR kodu zorunluluğunun ulaşımda kullanılmasına ilişkin ikinci yasa tasarısını geri çeviren Duma, yasa tasarısının değerlendirmeden kaldırılacağını açıklamıştı.

Yasa tasarısının kamuoyu ile tartışıldıktan sonra değerlendirmeye alınmamasına karar verildiğini vurgulayan Volodin konu hakkında yaptığı açıklamada “Bölge yönetimleri ve vatandaşlarımızın tepkilerini de inceledik. Toplumun ulaşımda QR kodu zorunluluğunu istemediğini, bölge makamlarının ise yeterli altyapıya sahip olmadığını gördük. Bu yüzden yasa tasarısının gündemden çıkarılması konusunu görüşeceğiz” diye konuştu.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in salgın sırasında salgın sırasında aceleyle verilen kararların kabul edilemez olduğunu söylediğini hatırlatan Volodin, işaret ettiğini Putin’in de altını çizdiği “insanların hak ve özgürlüklerini sınırlamamak için” ulaşım sisteminin hazır olup olmadığını dikkatlice incelemek gerektiğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img