18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Moskova, savaş sonrası görülebilecek en yoğun kar yağışına hazırlanıyor

Moskova, savaş sonrası görülebilecek en yoğun kar yağışına hazırlanıyor

Phobos Hava Durumu Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, yarın (7 Aralık 2021 Salı günü) Moskova’nın savaş sonrası dönemde görülebilecek en yoğun kar yağışını yaşayacağını duyurdu.

“Savaş sonrası tarihin en yoğun kar yağışı 7 Aralık’ta Moskova’da gerçekleşecek. Yarın gerçekleşmesi beklenen ve 14 milimetreye kadar ulaşacak kar yağışları en son 1949’da kaydedilmişti” diyen uzman, tahminlere göre salı günü en az dokuz ila 14 milimetre kar kalınlığı beklendiğini, bunun aylık normun yaklaşık beşte biri olduğunu vurguladı.

İstatistiklere göre Moskova’da 1949 yılında 12,7 milimetrelik kar kalınlığı ile rekor kırılırken, bir sonraki rekorun ise 1955 yılında 8,2 milimetrelik kar yağışıyla gerçekleştiği, yarın ise kar yağışlarının 14 milimetreye ulaşılabileceği ifade ediliyor.

Uzman, 7 Aralık’ta meteorolojik tarih için yaklaşan kar yağışının son 72 yılın en güçlüsü olabileceğine işaret ederken, bununla birlikte yağışların tüm aralık ayı için günlük rekor olacağını da aktardı.

Salı günü sürücülerin çok dikkatli olması gerektiğini, aynı zamanda birçok kötü hava koşulları nedeniyle ertelenebileceğini belirten Tishkovets, bu gece yarısı başkentte kar yağışının başlayacağını söylerken, “ Sabaha kadar kar fırtınaları ile birlikte yağışlar sürecek. Yarın sabah saat 9:00 ile öğlen 15:00 arası yollardaki görüş mesafesi en fazla 500 ila 1000 metreye kadar inecek. Yollardaki kar kalınlığı ise 10 ila 17 santimetre arasında olacak. Kar yağışı yarın akşama doğru azalmaya başlayacak. Gece saatlerine doğru ise karla karışık yağmur bekleniyor” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...