spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemGref: Rusya'daki faiz oranları, enflasyonla mücadele için yeterince yüksek değil

Gref: Rusya’daki faiz oranları, enflasyonla mücadele için yeterince yüksek değil

Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank’ın başkanı German Gref, Rusya Merkez Bankası’nın belirlediği politika faiz oranlarının bu aşamada enflasyonla mücadele için yeterince yüksek olmadığını belirtti.

Ülkede meydana gelen yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele için Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini düşündüklerini söyleyen Gref, “Herhangi bir faiz artışı ekonomiyi mutlaka bir şekilde etkiler. Kasım sonunda enflasyonu yüzde 8,3 olurken,politika faizleri ise şimdi yüzde 7,5 oranlarında. Tabii ki hala düşük, bu yüzden Merkez Bankası’nın faizleri yakın zamanda daha da yükseltmesi muhtemel” diye konuştu.

Sberbank Başkanı, bugün daha fazla faiz artışının boyutunu tahmin etmenin mümkün olmadığına vurgu yaparken, banka olarak tahminlerinin yüzde birlik faiz artışı olduğunu, ancak daha fazla artışın da mümkün olabileceğini ifade etti.

Politika faiz oranının büyümesinin enflasyon eğrisinin nasıl geliştiğine bağlı olacağına işaret eden Gref, “Bu durum sadece ülkemize bağlı değil. Enflasyonun çok büyük bir kısmını ithal ediyoruz. Bugün muhtemelen kimse gelecek yıl için enflasyon eğrisi hakkında doğru bir tahminde bulunamayacak” şeklinde konuştu.

Gref, Merkez Bankası’nın hedeflediği enflasyon seviyelerine yaklaşılabileceği 2022 yılında faiz oranlarını düşürebileceğini belirtirken,  o zamanda kadar politika faizlerinin yüzde 9 ila 9,5 civarında seyretmesinin beklendiğini de ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img