18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Gref: Rusya'daki faiz oranları, enflasyonla mücadele için yeterince yüksek değil

Gref: Rusya’daki faiz oranları, enflasyonla mücadele için yeterince yüksek değil

Rusya’nın dev kamu bankası Sberbank’ın başkanı German Gref, Rusya Merkez Bankası’nın belirlediği politika faiz oranlarının bu aşamada enflasyonla mücadele için yeterince yüksek olmadığını belirtti.

Ülkede meydana gelen yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele için Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini düşündüklerini söyleyen Gref, “Herhangi bir faiz artışı ekonomiyi mutlaka bir şekilde etkiler. Kasım sonunda enflasyonu yüzde 8,3 olurken,politika faizleri ise şimdi yüzde 7,5 oranlarında. Tabii ki hala düşük, bu yüzden Merkez Bankası’nın faizleri yakın zamanda daha da yükseltmesi muhtemel” diye konuştu.

Sberbank Başkanı, bugün daha fazla faiz artışının boyutunu tahmin etmenin mümkün olmadığına vurgu yaparken, banka olarak tahminlerinin yüzde birlik faiz artışı olduğunu, ancak daha fazla artışın da mümkün olabileceğini ifade etti.

Politika faiz oranının büyümesinin enflasyon eğrisinin nasıl geliştiğine bağlı olacağına işaret eden Gref, “Bu durum sadece ülkemize bağlı değil. Enflasyonun çok büyük bir kısmını ithal ediyoruz. Bugün muhtemelen kimse gelecek yıl için enflasyon eğrisi hakkında doğru bir tahminde bulunamayacak” şeklinde konuştu.

Gref, Merkez Bankası’nın hedeflediği enflasyon seviyelerine yaklaşılabileceği 2022 yılında faiz oranlarını düşürebileceğini belirtirken,  o zamanda kadar politika faizlerinin yüzde 9 ila 9,5 civarında seyretmesinin beklendiğini de ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...