18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya’da çalışanların çoğu, işyerinde her boş dakikada sosyal ağları kontrol ediyor

Rusya’da çalışanların çoğu, işyerinde her boş dakikada sosyal ağları kontrol ediyor

Rusya’da müşteri ilişkileri yönetim sistemi Megaplan tarafından düzenlenen araştırmanın sonuçları, ülkedeki çalışanların üçte birinin işteyken sosyal ağları herhangi bir boş dakikada kontrol ettiğini ortaya koydu.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) çalışan bin 719 çalışan ve yöneticisiyle yürütülen ankete göre, işletme çalışanlarının yüzde 28,1’i, işyerinde olduklarında sosyal ağları her an güncellediklerini ve bu şekilde rahatladıklarını belirtirken, yüzde 18,9’u ise sosyal ağları yalnızca iş için kontrol ettiğini vurguladı.

Çalışanların yüzde 37,1’i nadiren işyerinde sosyal medyayı takip ettiğini belirtirken, Rusların yüzde 15,9’u çalışırken sosyal medyayı açmadığını ifade etti.

İşyerinde sosyal medyayı sürekli takip ettiğini belirten katılımcıların yüzde 30,3’ü, mesai saatlerinde YouTube videoları izlediğini itiraf ederken, katılımcıların yüzde 23,1’i günde iki saatten fazla sosyal ağlarda gezindiğini belirtti.

İşletmelerde çalışan Rusların yüzde 42,1’i, mesai saatleri içerisinde günde bir saatten az sosyal medyayı takip ederken, yüzde 30’u bu faaliyetlerine 1-2 saat ayırdığını açıkladı.

Megaplan anketine katılan Rusların yüzde 59,4’ü, işyerinde çalışma sırasında ellerinin otomatik olarak bir akıllı telefona uzandığını da itiraf ederken, katılanların yüzde 24,2’si sosyal ağları kontrol etmenin bir dinlenme şekli olduğunu iddia ediyor.

Öte yandan işyerlerinde çalışan Rusların yüzde 43’ü sosyal ağlarda zaman geçirmeyi zaman kaybı olarak görürken, yüzde 2,5’i ise çalışmalarının doğrudan sosyal ağlarla ilgili olduğunu ekliyor.

Katılımcılara hangi formatta iletişim kurmanın daha kolay ve daha alışkın olduğu sorulduğu ankette, Rusların yüzde 28,9’u işyerinde canlı iletişimi tercih ederken, çalışanların yüzde 10,6’sı ise işyerinde sosyal ağlarda ve anlık mesajlaşma programlarında iletişim kurmanın daha rahat olduğunu vurguladı.

Ankete katılan çalışanların yalnızca yüzde 10,6’sının akıllı telefonu ana çalışma aracı olarak adlandırdığı kaydedilen anketi değerlendiren Megaplan Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) Genel Müdürü Sergey Kozlov, Rusya’da çalışan birçok birey için sosyal ağları ve haber sitelerini sıklıkla kontrol etmenin işyerinde stresi azaltmak için bir ritüel ve alışkanlık haline geldiğini belirtti.

“Ancak akıllı telefonlarına yumularak mesai saatlerinde zamanı takip etmeyi bırakan çalışanlar, şirket için bir sorun haline geliyor. Çalışanların bu tür alışkanlıkları, işlerinin sonucunu olumsuz etkileyebiliyor. Bu da bir alternatife ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor” diyen uzman, özellikle büyük şirketlerin giderek kurumsal iletişim sistemleri ve ekip çalışması üzerinde yoğunlaşmaya başladığını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...