18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rus bankaları, yeni para transfer yöntemleri geliştiriyor

Rus bankaları, yeni para transfer yöntemleri geliştiriyor

Geleneksel para transferlerinden giderek temassız ve cep telefonu üzerinden para transferlerine geçilen Rusya’da, bir dizi bankanın alternatif para transferi yöntemlerini geliştirmeye başladığı açıklandı.

Kredi kuruluşlarının temsilcileri tarafından İzvestiya gazetesine yapılan açıklamaya göre, bankaların geliştirmeye çalıştığı yeni para transfer yöntemlerinin alıcının telefon numarasını, kartını veya hesabını girmeyi gerektirmediğini belirtirken, örneğin banka müşterilerinin Bluetooth veya AirDrop (iPhone) kullanarak para transferi yapabilecekleri vurgulandı.

Kullanıcının yakınında aynı bankanın müşterisine belirtilen fonksiyona sahip cihaz üzerinden para gönderebileceği yöntemin geliştirildiğine işaret eden gazete, Rusya’daki bankaların geliştirmeye çalıştığı ikinci yeni yöntemin link kullanarak para göndermek olduğunu iletti.

Kullanıcının kendisinden belirli bir miktarı yazarak bir link oluşturduktan sonra bunu herhangi bir bankanın müşterisine mesaj veya örneğin posta yoluyla gönderebilmesi üzerinde hazırlık yapan Rus bankaları, bu durumda transferi yapanın ve alıcının kendisinin kart veya hesap bilgilerinin belirtilmesi gerekeceğinin de altını çiziyor.

Şu anda benzer yöntemlerin Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB‘de zaten var olduğunu yazan İzvestiya, ayrıca SKB-Bank’ın link oluşturma yöntemiyle para transferi hizmetine başladığını, ancak şu an sadece tüzel kişiler ve serbest meslek sahipleri tarafından kullanılabildiğini de aktardı.

Birkaç Rus bankasının 2022’den itibaren Bluetooth ve AirDrop üzerinden para transfer yöntemlerini hizmete açabileceği belirtilirken, gazeteye konuşan uzmanlar, bu tür teknolojilerde büyük riskler meydana gelebileceğini, bu nedenle özellikle Bluetooth üzerinden para transferlerinde nakit limiti ve doğrulama kodu zorunluluğu olması gerektiğini de ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...