spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPeskov’dan Erdoğan'ın teklifine cevap

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Gazetecilerin Erdoğan’ın arabuluculuk açıklamasına ilişkin sorularını yanıtlayan Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Donbass’taki durumu çözmek için Rusya, Türkiye ve Ukrayna’yı bir araya getirmeyi önerdiği iddialarının doğruluğundan emin olmadığını belirterek, “Rusya zaten Donbass meselesinde taraf değil. Ve aynı zamanda böyle bir zirvede soruna çözüm bulmak mümkün değil. Bu meseledeki tek taraf Kiev’dir. Bu nedenle Moskova, Kiev’in Ankara’nın inisiyatifiyle düzenlenebilecek bir zirvede masaya oturması imkansız” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rusya ile Ukrayna ilişkilerine de değinmişti.

 Erdoğan, “Medyaya yansıyan raporlara göre Ukrayna sınırında 100 bine yakın Rus askeri birikmiş durumda. Birçok ülke şu an çok tedirgin bu durumdan. NATO da çok tedirgin. Türkiye’nin sınırdaki artan gerilime bakış açısı nedir? Hem Rusya hem Ukrayna ile iyi ilişkileri olan Türkiye arabuluculuk rolü oynayabilir mi?” sorusuna karşılık şu cevabı verdi:

“Burada bizim tavrımız belli. Biz özellikle başta Kırım Türkleri ile alakalı yaklaşım olmak kaydıyla, bölgede bir barışın egemen olmasından yanayız. Dost Rusya ile ve özellikle Sayın Putin ile bu tür konuları bu şekilde müteaddit defalar görüştük, görüşüyoruz. Temennimiz odur ki bu bölge savaşın egemen olduğu bir bölge olmasın. Bu bölge barışın hakim olduğu bir bölge olarak geleceğe yürüsün. Bu konudaki tavrın olumlu istikamette gelişmesi arzumuzdur. Bununla ilgili arabuluculuk olur, kendileriyle bu konuyu görüşmek olur… Gerek Ukrayna ile gerek Sayın Putin ile bu görüşmeleri geliştirerek inşallah bunun çözümünde bizim de bir payımızın olmasını isteriz.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img