18 Ocak 2022
Ana Sayfa Ekonomi Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya’nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79,7 azaltarak 16,1 milyar rubleye düşürdü.

Aeroflot Basın servisi tarafından yapılan açıklamada, pandemiden en çok zarar gören sektörlerin başından gelen ulaşımda hizmet veren şirketin, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir yıl önceki 21,1 milyar rublelik zarara karşılık 11,6 milyar ruble (153,5 milyon dolar) net kara geçtiği de vurgulandı.

Yakın zamanda İngiliz hava taşımacılığı Analitik Merkezi OAG tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, Aeroflot, sektörde pandemi sonrası en hızlı toparlanmayı sağlayarak Avrupalı taşıyıcılar arasında lider şirket oldu.

Aeroflot’un resmi internet sayfasında aktarılan haberde yer alan açıklamada, İngiliz analitik merkezi OAG’ın küresel havacılık pazarının toparlanması hakkında yayınladığı raporda, Aeroflot’un bu yıl yolcu trafiğini kriz öncesi 2019 göstergelerinin yüzde 70’ine getirerek kriz sonrası yolcu kapasitesi artışında Avrupa’nın ilk 5 havayolu şirketinin önünde liderliğe yerleştiği vurgulandı.

Rus havayolu Aeroflot ile birlikte Ryanair, Türk Hava Yolları (THY), Easyjet ve Deutsche Lufthansa AG havayolu şirketi de ilk 5’te yer alırken, Aeroflot aynı anda birkaç kategoride en iyi sonuçları gösterdi. 

THY’nin mali durumu nasıl?

Türk Hava Yolları (THY), 2021 yılının ilk 9 ayında 6,2 milyar TL net dönem kârı elde ettiğini açıkladı

THY, 2021 yılının 3. çeyreğinde 6,3 milyar TL net dönem kârı elde ederken, geçen yılın aynı döneminde 946 milyon net zarar açıklamıştı. Şirketin yılın ilk 9 ayındaki performansı ise 6,2 milyar TL net dönem kârı olarak paylaşıldı.

Şirketin bilançosu dolar bazında incelendiğinde; 2020 yılının ilk 9 ayında 4,962 milyon dolar olan hasılat bu dönemde 7,377 milyon dolara yükseldi. Şirketin net dönem kârı ise, benzer dönemde 734 milyon dolar olurken, bu rakam geçen yıl 786 milyon dolar zarar olarak paylaşılmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...

Ruslar krediyle yaşamaya alıştı

Rusya'da faaliyet gösteren finansal analiz hizmeti Kredistoria verilerine göre, Aralık 2021’de Rus vatandaşlarının bankalara yaptığı kredi kartı başvurusu 2 milyonu geçerek tarihi...