30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Samsung, Rusya'da akıllı telefon satışlarında lider oldu

Samsung, Rusya’da akıllı telefon satışlarında lider oldu

Güney Koreli dev teknoloji şirketi Samsung, ekim ayında Rusya’daki akıllı telefon satışlarında yüzde 34,5’lik pazar payıyla daha önce Çinli rakibi Xiaomi’ye kaybettiği liderliği yeniden kazandı.

Rusya’da akıllı telefon satan tüm perakende zincirlerinin satış verileriyle yapılan araştırmalar, genel olarak sevkiyat sıkıntısı nedeniyle ekim ayında Rusya’da akıllı telefon satışlarında adet sayısında bir değişim yaşanmadığını gösterirken, ancak ortalama fiyattaki artış nedeniyle akıllı telefon pazarının parasal olarak neredeyse yüzde 23 arttığını gösterdi.

Rusya’nın en büyük iletişim ağlarından MTS’in düzenlediği araştırmaya göre, ekim ayında akıllı telefon satışlarında Güney Koreli telefon üreticisi Samsung’un sayısal olarak pazarda ilk sırada yer aldığı kaydedilirken, ülkede ekim ayında satılan tüm akıllı telefonların yüzde 34,5’inin Samsung markası olduğu vurgulandı.

Üçüncü çeyrekte Poco alt markasıyla birlikte zirveye çıkan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin ekim ayında pazar payı yüzde 28,1’e düşerek ikinci sırada yer alırken, perakende elektronik mağazası Svyaznoy’un paylaştığı verilere göre, şirketin mağazalarında ekim ayında Samsung’un akıllı telefon satışlarında yüzde 33’lük paya sahip olduğu, Xiaomi’nin payının ise yüzde 22 olduğu bildirildi.

Bir diğer akıllı telefon satıcısı Citylink’in Satın Alma Departmanı Başkanı Nikolay Petrov ise Citylink’in akıllı telefon satışlarında liderliğin genelde Çin markası Xiaomi’de kalsa da, Samsung’un ekim ayında yüzde 34,5 pay ile en çok satın alınan akıllı telefon markası olduğunu vurguladı.

Ülkenin en büyük mobil operatörlerinden MTS‘e göre ise Apple, ekim ayında akıllı telefon satışlarında yüzde 14,7’lik pay ile üçüncü sırada yer alırken, dördüncü sırayı ise satılan telefon adedi bakımından yüzde 7,4 ile Çin markası Realme aldı.

Mobile Research Group analisti Eldar Murtazin, Samsung’un Rusya’da fiyat politikası ve istikrarlı tedarikleri sayesinde pazardaki liderliğini geri kazanmayı başardığını, piyasadaki mevcut akıllı telefon kıtlığında en çok ürüne sahip olan ve stok yapan markanın öne çıktığını söyledi.

Apple’ın Rusya’ya sevkiyatlarındaki problemin sürmesi durumunda Amerikan şirketinin pazar paylarında üçüncülüğünü Realme marka akıllı telefonlara kaptırabileceğini belirten uzman, 2022 yılında akıllı telefon pazarındaki payının yüzde 14,7’den yüzde 11’e düşebileceğini, Samsung’un ise yıl sonuna kadar pazardaki lider konumunu koruyabileceğini ifade etti.

Son çıkan iPhone 13 modellerini bulamayan birçok Rus tüketicinin fiyat avantajıyla iPhone 11’e geçtiğine işaret eden uzmanlar, ancak Apple’daki ürün sorununun önlenememesi durumunda Rusya’daki tüketicilerin Samsung‘a geçiş yapacağının altını çizdi.

Rusya’daki perakendecilerin bir bütün olarak ekim ayı akıllı telefon satışlarına ilişkin verilerin farklılık göstermesine rağmen MTS anketine katılan şirketlerin çoğu, pazarın 2020’nin aynı dönemine göre sayısal olarak büyümediğini söylüyor.

Dev elektronik eşya perakendecisi M.Video-Eldorado‘ya göre, ekim ayında akıllı telefon pazarı 2,8 milyon adetle 67 milyar ruble olarak gerçekleşirken, bu göstergeler bir yıl öncesine kıyasla satılan telefon sayısı olarak çok az değişse de parasal olarak yüzde 23’lük artış gösterdi.

Bir diğer perakendeci Svyaznoy, ekim ayında Rusya’da 67 milyar ruble hacimle 2,7 milyon akıllı telefon satıldığını belirtirken, bu hacimlerin sayısal olarak yüzde 4, parasal olarak ise yüzde 24 daha yüksek olduğunu vurguluyor.

Svyaznoy tarafından yapılan açıklamada, Rusya’da akıllı telefonların ortalama fiyatları yıllık yüzde 29 artışla 25 bin rubleye çıktığı belirtilirken, üretim ve sevkiyatlarda devam eden problemler nedeniyle telefon fiyatlarının daha da yükseleceği ifade ediliyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...