spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da ortalama maaşlarda artış, işsizlikte ise düşüş kaydedildi

Rusya’da ortalama maaşlarda artış, işsizlikte ise düşüş kaydedildi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkede son zamanlarda ortalama maaşlarda artış gözlemlendiğini belirtirken, aynı zamanda işsizlik oranlarında da düşüş kaydedildiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlenen hükümet toplantısında konuşan Reshetnikov, “Maaşlar artmaya devam ediyor. Çünkü işsizlik oranı yüzde 4,3 ile düşüşünü sürdürüyor. İşgücü piyasası toparlandı ve göç yok. Bu durumun olumlu tarafı inşaat ve tarım gibi çok sayıda göçmenin çalıştığı sektörlerde maaşların planlanandan daha fazla artması olarak görülüyor. Mevcut durumda az sayıda göçmenin olduğu Rusya’da işgücü açığını kapatan Rus vatandaşlarının maaşları artırılıyor. Bence bunlar olumlu bir sonuçtur” dedi.

Yıl sonunda Rusya’da ortalama maaş düzeyinin 56 bin ruble olacağını sözlerine ekleyen Ekonomik Kalkınma Bakanı, “Tabii ki Eylül 2020’de maaşları tahmin ettiğimizde o zamanki enflasyon oranını yüzde 3,6 olarak belirlemiştik. 2021’in temmuz ayında ise enflasyonist süreçleri hesaba katarak maaşların 53 bin ruble olacağı varsayıldı. Tahminimiz bu yıl için ortalama maaş tutarının tüm Rusya’da 56 bin ruble olacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında ülkedeki maaş oranlarının ekonomideki ortalama maaştan çok iş gelirine göre hesaplandığına dikkat çeken Reshetnikov, hesaplamaları yaparken bireysel girişimcilerin ve vatandaşların istihdamını da dikkate aldıklarını vurgulayarak, “Ekonominin düşük gelirli sektörlerinde ortalama maaş oranları biraz dalgalanabiliyor ve yıldan yıla değişiyor. Bütün bu analizleri yaptık ve yakın zamanda net ortalama maaş seviyesini kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img