30 Kasım 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'da ortalama maaşlarda artış, işsizlikte ise düşüş kaydedildi

Rusya’da ortalama maaşlarda artış, işsizlikte ise düşüş kaydedildi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, ülkede son zamanlarda ortalama maaşlarda artış gözlemlendiğini belirtirken, aynı zamanda işsizlik oranlarında da düşüş kaydedildiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile düzenlenen hükümet toplantısında konuşan Reshetnikov, “Maaşlar artmaya devam ediyor. Çünkü işsizlik oranı yüzde 4,3 ile düşüşünü sürdürüyor. İşgücü piyasası toparlandı ve göç yok. Bu durumun olumlu tarafı inşaat ve tarım gibi çok sayıda göçmenin çalıştığı sektörlerde maaşların planlanandan daha fazla artması olarak görülüyor. Mevcut durumda az sayıda göçmenin olduğu Rusya’da işgücü açığını kapatan Rus vatandaşlarının maaşları artırılıyor. Bence bunlar olumlu bir sonuçtur” dedi.

Yıl sonunda Rusya’da ortalama maaş düzeyinin 56 bin ruble olacağını sözlerine ekleyen Ekonomik Kalkınma Bakanı, “Tabii ki Eylül 2020’de maaşları tahmin ettiğimizde o zamanki enflasyon oranını yüzde 3,6 olarak belirlemiştik. 2021’in temmuz ayında ise enflasyonist süreçleri hesaba katarak maaşların 53 bin ruble olacağı varsayıldı. Tahminimiz bu yıl için ortalama maaş tutarının tüm Rusya’da 56 bin ruble olacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında ülkedeki maaş oranlarının ekonomideki ortalama maaştan çok iş gelirine göre hesaplandığına dikkat çeken Reshetnikov, hesaplamaları yaparken bireysel girişimcilerin ve vatandaşların istihdamını da dikkate aldıklarını vurgulayarak, “Ekonominin düşük gelirli sektörlerinde ortalama maaş oranları biraz dalgalanabiliyor ve yıldan yıla değişiyor. Bütün bu analizleri yaptık ve yakın zamanda net ortalama maaş seviyesini kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...