spot_img
-13.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya ve Türkiye, uzayda işbirliği konusunda hükümetler arası anlaşma hazırlığında

Rusya ve Türkiye, uzayda işbirliği konusunda hükümetler arası anlaşma hazırlığında

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) Genel Müdürü Dmitry Rogozin ve beraberindeki Rus heyetini Türkiye’de ağırlayan Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türk Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzay araştırmalarında hükümetlerarası işbirliği anlaşmasının hazırlanmasını görüştü.

Roscosmos Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Sanayi Bakanı ve Türk Uzay Ajansı’nın davetiyle biraraya gelen görüşmeler yaptığı, bu görüşmeler sonucu iki hükümet arasında ortak uzay çalışmaları kapsamında işbirliği anlaşması hazırlanması kararı alındığı belirtildi.

Anlaşmanın iki ülkenin insanlı uzay araştırmaları, uzay teknolojisi kullanımı, uzayda bilimsel araştırmalar, gezegen araştırması, uzay izleme, uydu navigasyonu, telekomünikasyon ve iletişim alanlarında karşılıklı olarak yararlı işbirliği geliştirmesine olanak sağlayacağı vurgulanan Roskosmos açıklamasında, kurumun Türkiye’de gerçekleştirdiği iş gezisinin 22-23 Kasım tarihlerinde gerçekleştiği de eklendi.

Nisan ayında Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roskosmos) iştirakı olan Glavkosmos Başkanı Dmitry Loskutov, Türkiye ile Rus füzeleriyle aralarında ticari amaçlı uyduları da içeren Türk uydularının uzaya fırlatılması konusunda görüşmelerin devam ettiğini bildirmişti.

İnterfaks’a konuşan Loskutov, Roskosmos üzerinden Türkiye ile ikili iş birliği anlaşmaları yapmak için görüşmelerin sürdüğünü de belirtirken Türkiye ve Rusya tarafından hangi uyduların uzaya fırlatılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye tarafıyla, uzay çalışmalarının henüz yeni başladığının altını çizen Loskutov, kozmonotlarla yapılabilen uçuşlar gibi daha ciddi projelerin ancak ikili iş birliği anlaşmalarının imzalanması sonrası başlayabileceğini vurguladı.

2014 ve 2015 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucu,2015’in kış aylarında Rus Proton-M roketleri yardımıyla Türkiye’nin 7. uydusu Türksat 4B, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssünden uzaya fırlatılmıştı.

Bununla birlikte 2 Nisan’da Roskosmos İnsanlı Seyahat Programlar Genel Müdürü Sergey Krikalev, Türk kozmonotların Rusya’nın sahip olduğu SOYUZ uzay aracıyla uzaya gönderilmesi görüşmelerine yeniden başlandığını açıklamıştı.

Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin, 2019’da Rusya’da düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Gösterileri (MAKS) sırasında uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etmişti. Rogozin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beraber katıldığı fuarda Türkiye Cumhurbaşkanına Rusya’nın Türkiye ile uzay teknolojilerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img