30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya ve Türkiye, uzayda işbirliği konusunda hükümetler arası anlaşma hazırlığında

Rusya ve Türkiye, uzayda işbirliği konusunda hükümetler arası anlaşma hazırlığında

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) Genel Müdürü Dmitry Rogozin ve beraberindeki Rus heyetini Türkiye’de ağırlayan Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türk Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzay araştırmalarında hükümetlerarası işbirliği anlaşmasının hazırlanmasını görüştü.

Roscosmos Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Sanayi Bakanı ve Türk Uzay Ajansı’nın davetiyle biraraya gelen görüşmeler yaptığı, bu görüşmeler sonucu iki hükümet arasında ortak uzay çalışmaları kapsamında işbirliği anlaşması hazırlanması kararı alındığı belirtildi.

Anlaşmanın iki ülkenin insanlı uzay araştırmaları, uzay teknolojisi kullanımı, uzayda bilimsel araştırmalar, gezegen araştırması, uzay izleme, uydu navigasyonu, telekomünikasyon ve iletişim alanlarında karşılıklı olarak yararlı işbirliği geliştirmesine olanak sağlayacağı vurgulanan Roskosmos açıklamasında, kurumun Türkiye’de gerçekleştirdiği iş gezisinin 22-23 Kasım tarihlerinde gerçekleştiği de eklendi.

Nisan ayında Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roskosmos) iştirakı olan Glavkosmos Başkanı Dmitry Loskutov, Türkiye ile Rus füzeleriyle aralarında ticari amaçlı uyduları da içeren Türk uydularının uzaya fırlatılması konusunda görüşmelerin devam ettiğini bildirmişti.

İnterfaks’a konuşan Loskutov, Roskosmos üzerinden Türkiye ile ikili iş birliği anlaşmaları yapmak için görüşmelerin sürdüğünü de belirtirken Türkiye ve Rusya tarafından hangi uyduların uzaya fırlatılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye tarafıyla, uzay çalışmalarının henüz yeni başladığının altını çizen Loskutov, kozmonotlarla yapılabilen uçuşlar gibi daha ciddi projelerin ancak ikili iş birliği anlaşmalarının imzalanması sonrası başlayabileceğini vurguladı.

2014 ve 2015 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucu,2015’in kış aylarında Rus Proton-M roketleri yardımıyla Türkiye’nin 7. uydusu Türksat 4B, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssünden uzaya fırlatılmıştı.

Bununla birlikte 2 Nisan’da Roskosmos İnsanlı Seyahat Programlar Genel Müdürü Sergey Krikalev, Türk kozmonotların Rusya’nın sahip olduğu SOYUZ uzay aracıyla uzaya gönderilmesi görüşmelerine yeniden başlandığını açıklamıştı.

Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin, 2019’da Rusya’da düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Gösterileri (MAKS) sırasında uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etmişti. Rogozin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beraber katıldığı fuarda Türkiye Cumhurbaşkanına Rusya’nın Türkiye ile uzay teknolojilerini paylaşmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...