30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya, ergenler için COVID-19 aşısını tescil etti

Rusya, ergenler için COVID-19 aşısını tescil etti

Rusya Sağlık Bakanlığı, 12 ila 17 yaş arası ergen çocuklar için kullanılacak COVID-19 aşısının tescil edildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rusya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi tarafından yaratılan ve 12-17 yaş arası çocuklar için kullanılacak olan Gam-Covid-Vac M aşısının tescil işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu.

12-17 yaş arası çocuklar ve ergenler arasında Sputnik V aşısının klinik denemeleri 5 Haziran’da başkent Moskova’da başlamıştı. Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, Sputnik V aşısı temelinde üretilecek aşının konsantrasyonunun ergenlerin aşılanması için normal seviyeden beş kat, 12 yaşından küçük çocukların aşılanması için ise 10 kat azaltılacağını bildirmişti.

23 Eylül’de Gemaleya Araştırma Merkezi, ergenler için kullanılacak COVID-19 aşısının tescil belgelerini Sağlık Bakanlığı’na sunmuştu.

Gintsburg, merkezin çocuklar için geliştirdiği COVID-19 aşısının isminin “Sputnik M” olabileceğini söyledi.

Çocuklar için üretilecek coronavirüs aşısının Rus dilinde “gençler” anlamına gelen “Molodiye” kelimesinin ilk harfi olan M harfinin kullanılacağını belirten Gintsburg, yeni aşının “Sputnik M” olarak piyasaya sunulacağını bildirdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...