30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rus perakendeciler Kara Cuma’ya başladı

Rus perakendeciler Kara Cuma’ya başladı

İlk kez ABD’de düzenlenen ve indirimli alışverişlerin yapıldığı Kara Cuma (Black Friday) günleri, bu yıl Rusya’da dokuzuncu kez düzenlenirken, geleneksel olarak yüzlerce Rus perakende zinciri, mağaza ve çevrimiçi platformunun bu kampanyalara katıldığı gözlemlendi.

Rusya’nın en büyük çevrimiçi alışveriş platformu Wildberries, Kara Cuma’nın ilk gününde siparişlerde üç kat artış kaybettiğini açıklarken, RIA Novosti, paylaştığı haberde bazı perakendecilerin cuma gününü beklemeden Black Friday ilan ettiğini aktardı.

Wildberries, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, 22 Kasım itibariyle başladığı Kara Cuma indirim günlerinin ilk iki gününde sipariş sayılarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3 kat arttığını vurgularken, bu yılki Kara Cuma’nın giderek daha fazla katılımcı çektiğini, indirim günlerinde sipariş sayılarının geçtiğimiz yıla göre daha yüksek olacağını beklediğini iletti.

Rusya’nın diğer dev çevrimiçi perakendecisi Ozon, Rusların Kara Cuma’ya aktif olarak hazırlandıklarını kaydettiği açıklamasında, “Kara Cuma günlerimiz 26-28 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olup, ayrıca 25 Kasım’da Ozon Premium abonesi müşterilerimizin ön siparişleri başlamıştır. İndirim günleri öncesi müşterilerimiz an itibariyle alışveriş sepetine 1 milyondan fazla promosyon ürünü eklemiştir” ifadelerini kullandı.

“Sitedeki siparişlerin bir günde neredeyse 6 kat, cironun neredeyse 5 kat arttığı 11.11 satışından daha fazla stokta heyecan bekliyoruz” diyen Ozon Basın Servisi, müşterilerinin alışveriş sepetindeki en yaygın ürünlerin güzellik, sağlık ve kişisel bakım ürünleri, yüz maskeleri, D vitamini, kuru masaj fırçaları ve bebek bezleri olduğunu ekledi.

Wildberries, Rusya’daki en büyük çevrimiçi perakendeci olarak bilinirken, Ocak-Eylül 2021’de sitenin cirosu yüzde 89 artarak 538,9 milyar rubleye ulaştı.

Pazardaki en büyük ikinci oyuncu olan Ozon, 20 kategoride 46 milyonun üzerinde ürün yelpazesine sahip olurken, 2021’in üçüncü çeyreğinde hizmetler dahil şirketin brüt mal hacmi (GMV) 108,3 milyar ruble KDV dahil olarak gerçekleşti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...