30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel FAS, cep telefonu operatörü Tele2’ye para cezası verdi

FAS, cep telefonu operatörü Tele2’ye para cezası verdi

Rusya Federal Anti-Tekel Servisi (FAS), ülkenin en büyük cep telefonu operatörlerinden olan Tele2’nin tarifelerini rekabet mevzuatlarına aykırı şekilde yükseltmesi nedeniyle şirkete 825 milyon 500 bin ruble tutarında para cezası verdi.

FAS tarafından yapılan yazılı açıklamada, cep telefonu operatörünün iletişim hizmetleri maliyetini haksız yere artırdığı vurgulanırken, servisin şirketle ilgili olarak idari bir dava açtığı ve 22 Kasım’da cep telefonu operatörüne hakim durumun kötüye kullanılması nedeniyle 825,5 bin ruble para cezası verildiği bildirildi.

Ocak 2021’de Tele2’nin 12 milyondan fazla abonesi için cep telefonu tariflerini ortalama yüzde 13 artırdığını vurgulayan FAS Basın Servisi, şirketin bunu maliyetlerindeki artışla haklı çıkardığını hatırlattı.

Daha sonra birçok şirket müşterisinden şikayet alan Federal Anti-Tekel Servisi, şubat ayında cep telefonu operatörünün rekabet kurallarına aykırı hareket ettiğini iddia ederek dava açmıştı.

FAS tarafından yapılan incelemeler sonucunda cep telefonu operatörünün tarifelerdeki artış kararının maliyetlerdeki artıştan kaynaklanmadığını tespit ettiği de iletildi.

Tele2 Basın Servisi, TASS Haber Ajansı’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin FAS’ın kararına yasal yollardan yanıt seçecekleri üzerinde durduğu, ancak her durumda Tele2 cep telefonu operatörünün müşterilerinin çıkarlarından hareket ettiği vurgulandı.

Temmuz ayı sonunda GSM teknolojileri üzerinde araştırmalarıyla tanınan Content Review tarafından yapılan araştırmalar, 2021’in ilk yarısında Rusya’da minimum cep telefonu tarifelerinin yüzde 16 arttığını gösterdi.

Bu yılın ilk yarısında cep telefonu hizmetlerinde minimum fiyata sahip tarifenin 326 rubleye ulaştığı kaydedilen araştırmada, en uygun fiyatlı cep telefonu tarifelerinin Moskova, Yamalo-Nenets ve Hantı-Mansi Özerk Okrugu, Magadan ve Sahalin bölgelerinde olduğu ifade edilirken, en pahalı tarifelerin ise Çeçenistan, Dağıstan, İnguşetya, Kabardino-Balkarya ve Kuzey Osetya’da olduğu gözlemlendi.

Şirket uzmanları, 2020’de GSM operatörlerinin nüfusun düşen reel gelirleri nedeniyle daha uygun tarifeler sunmaya başladığına işaret ederken, ancak bu yıl ucuz tarife uygulamaları ve promosyonlardan kaçınmaya başladıklarını da belirtiyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...