30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da "Kara Cuma" için satın alma bütçesi üçte bir oranında arttı

Rusya’da “Kara Cuma” için satın alma bütçesi üçte bir oranında arttı

Rusya’nın en büyük iş arama servislerinden SuperJob araştırmalarının sonuçları, Rusların indirimli alışverişlerin yapıldığı Kara Cuma (Black Friday) günlerinde daha fazla para harcamaya hazır olduğunu gösterdi.

Daha önce ABD’de ortaya çıkan, Rusya’da da büyük ilgi gören Kara Cuma indirim günlerinde her sekiz Rus’tan biri ortalama 18 bin 500 ruble ayırarak ürün satın almaya hazır olduğunu söylerken, vatandaşların harcamayı planladığı ortalama tutarın 13 bin 800 olarak kaydedilen geçen yıl ortalamalarından üçte bir daha fazla olduğu kaydedildi.

Superjob anketine katılan Rusların yüzde 65’i, ülkede ilan edilen Kara Cuma’nın gerçek olmadığını ve bu indirimlerin aslında tüketicileri aldatmaya yönelik olduğunu belirtirken, her yedi katılımcıdan biri (yüzde 14) ise Kara Cuma’da gerçekten indirimli fiyatlarla ürün ve hizmet satın almanın mümkün olduğuna inanıyor.

Rusya’da Kara Cuma indirim günlerine güvenerek en fazla ilgi gösteren nüfus kategorisinin yüzde 31’le 24 yaşın altındaki gençler olduğu kaydedilen ankette, en az güvenen Ruslar ise yüzde 8 güvenoyu ile 45 yaşın üzerindeki yaş kategorisi oldu.

Rusların yüzde 69’unun kasım ayında ilan edilen Black Friday indirim günlerinde ürün ve hizmet almayı planlamadığı gözlemlenen Superjob araştırmasında, halkın yüzde 12’sinin ise bu günlerde harcamaya hazır olduğu belirtildi.

Bu günlerde yüzde 23 ile en çok 24 yaşın altındaki genç nüfus alışveriş yapmayı planlarken, SuperJob verilerine göre, Kara Cuma’da Ruslar en çok giysi yüzde 26 ile giysi ve yüzde 21 ile ev aletleri ve elektronik eşya almayı planlıyor.

Ankete katılan Rusların yüzde 5’i bu günlerde kendilerine ayakkabı ve ev eşyası almayı planladığını belirtirken, yüzde 4’ü gıda, yüzde 3 kozmetik, yüzde 2’si ise çocukları için eşya almayı düşünüyor.

Harcama yapmayı planlayan Rusların yüzde 19’u, diğer ihtiyaçların yanında Black Friday günlerinde uçak bileti, kitap, online kurs ve onarım araçlarını indirimli satın almayı planlıyor.

Kara Cuma nereden çıktı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1932 yılından bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıç tarihi, kasım ayının son cuma günü kabul edilir. ABD’de Şükran Günü olarak kutlanan kasım ayının dördüncü perşembesini takip eden cuma gününe denk gelen bugün, 1961’den itibaren Black Friday olarak anılmaya başlanmıştır.

Bugün gerçekleşen indirimleri ilk ilan eden ülke olan Amerika’da, mağazaların o gün daha hava aydınlanmadan çok erken açılması ve kararmadan kapanmaması, bunun yanı sıra alışveriş merkezlerinde yaşanan arbede ve yoğun araç ve insan trafiğinin neden olduğu kargaşa, bugüne ‘Kara Cuma’ denmesine sebep oldu.

Bu tabirin ilk kez o günlerde yüzde 80 indirim ilan edilen ABD’nin Philadelphia kentinde kullanıldığı tahmin ediliyor.

Rusya’da da son yıllarda özellikle çevrimiçi alışverişin gelişmesiyle popüler olan Black Friday, her yıl milyonlarca Rus vatandaşının beklediği bir indirim günü halini alırken, öte yandan Kara Cuma arifesinde ürün fiyatlarını artıran, sonra da indirime giren mağazalar yüzünden güven kaybediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...